Dvojice kosmických pávů odkrývá bouřlivou historii Magellanových mračen

18.11.2019 - Stanislav Mihulka

Molekulární mračna připomínající pávy vznikla při kolizi Magellanových mračen asi před 200 miliony let

<p>Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.</p>

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.


Reklama

Pozorování observatoře ALMA v chilské poušti Atacama odhalila dvě pozoruhodná molekulární mračna v blízké trpasličí galaxii Velké Magellanovo mračno. Na snímcích observatoře připomínají dva pestré kosmické pávy, jejichž peří je poseto vznikajícími hvězdami.

Yasuo Fukui z japonské Nagoya University a jeho spolupracovníci zjistili, že obě dvě tato navzájem dost podobná molekulární mračna, N159E (Motýlí mlhovina) a N159W South, která jsou tvořena složitou sítí vláken, obsahují hned několik mladých masivních hvězd. Něco takového je ve vesmíru poměrně výjimečné.

Kolize Magellanových mračen

Podle autorů studie se běžně nesetkáváme s tím, že by existovala dvě tak podobná mračna, které ale dělí vzdálenost 150 světelných let. Tito kosmičtí pávi mají podobný tvar i strukturu, a podobný je i věk mladých masivních hvězd, které obsahují. Velmi pravděpodobně jde o důsledek jediné události a tou by mohlo být blízké přiblížení Velkého a Malého Magellanova mračna.

TIP: Kolize u sousedů: Magellanova mračna se před stovkami milionů let srazila

Badatelé se domnívají, že za dnešní podobou obou kosmických pávů je zodpovědný mohutný proud kosmického plynu, který tekl z Malého Magellanova mračna do Velkého. Došlo k tomu, když se tyto dvě trpasličí galaxie asi před 200 miliony let k sobě dramaticky přiblížily. Dnešní kosmičtí pávi jsou tím pádem stopou bouřlivé minulosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ALMA

  • Zdroj fotografií: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Fukui et al./Tokuda et al./NASA-ESA Hubble Space TelescopeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907