Dvojice kosmických pávů odkrývá bouřlivou historii Magellanových mračen

18.11.2019 - Stanislav Mihulka

Molekulární mračna připomínající pávy vznikla při kolizi Magellanových mračen asi před 200 miliony let

<p>Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.</p>

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.


Reklama

Pozorování observatoře ALMA v chilské poušti Atacama odhalila dvě pozoruhodná molekulární mračna v blízké trpasličí galaxii Velké Magellanovo mračno. Na snímcích observatoře připomínají dva pestré kosmické pávy, jejichž peří je poseto vznikajícími hvězdami.

Yasuo Fukui z japonské Nagoya University a jeho spolupracovníci zjistili, že obě dvě tato navzájem dost podobná molekulární mračna, N159E (Motýlí mlhovina) a N159W South, která jsou tvořena složitou sítí vláken, obsahují hned několik mladých masivních hvězd. Něco takového je ve vesmíru poměrně výjimečné.

Kolize Magellanových mračen

Podle autorů studie se běžně nesetkáváme s tím, že by existovala dvě tak podobná mračna, které ale dělí vzdálenost 150 světelných let. Tito kosmičtí pávi mají podobný tvar i strukturu, a podobný je i věk mladých masivních hvězd, které obsahují. Velmi pravděpodobně jde o důsledek jediné události a tou by mohlo být blízké přiblížení Velkého a Malého Magellanova mračna.

TIP: Kolize u sousedů: Magellanova mračna se před stovkami milionů let srazila

Badatelé se domnívají, že za dnešní podobou obou kosmických pávů je zodpovědný mohutný proud kosmického plynu, který tekl z Malého Magellanova mračna do Velkého. Došlo k tomu, když se tyto dvě trpasličí galaxie asi před 200 miliony let k sobě dramaticky přiblížily. Dnešní kosmičtí pávi jsou tím pádem stopou bouřlivé minulosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ALMA

  • Zdroj fotografií: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Fukui et al./Tokuda et al./NASA-ESA Hubble Space Telescope

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907