Dvounohý robot z Caltechu zvládá chůzi po laně i jízdu na skateboardu

10.10.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci z Caltechu sestrojili dvounohého robota, který při pohybu kombinuje chůzi s létáním. Zvládá díky tomu chůzi po laně i jízdu na skateboardu

<p>Nový robot LEONARDO díky hybridnímu pohybu spojuje světy dvouhových robotů a dronů.</p>

Nový robot LEONARDO díky hybridnímu pohybu spojuje světy dvouhových robotů a dronů.


Reklama

Už jsme viděli celou řadu robotů rozmanitých tvarů a schopností. Stejně tak se objevilo mnoho různých dronů. LEONARDO (podle anglického LEgs ONboARD drOne) je ale jiný. Postavili ho inženýři z Caltechu a jde o prvního robota světa, který ke svým pohybům a k udržování rovnováhy využívá končetiny s větším počtem kloubů a zároveň rotory.

Jak to v podobných případech bývá, tvůrce inspirovala příroda. Vedoucí výzkumu Soon-Jo Chung a jeho kolegové přiznávají, že pozorovali hopsající ptáky. Jejich LEONARDO umí v podstatě totéž. Díky své konstrukci důmyslně propojuje doposud vzdálené světy dvounohých robotů a létajících dronů.

Hybridní dronobot

Dvounozí roboti obvykle zvládají reálný terén podobným způsobem jako lidé – umí skákat a běhat a zvládají i stoupání do schodů. V příliš komplikovaném terénu je ale jejich pohyb omezený. Létající roboti si zase hravě poradí se složitým terénem, potýkají se ale s jinými omezeními – především jde velkou spotřebu energie a omezenou nosnost. LEONARDO oba tyto světy spojuje – využívá hybridní pohyb, který kombinuje chůzi robotů a let dronů.

TIP: Různých dronů už tu bylo hodně. Teď se ale objevil dron s rukama

Tři čtvrtě metru vysoký LEONARDO má dvě nohy, každou se třemi klouby. Namísto rukou je vybaven celkem čtyřmi rotory. Zvládá skutečně nevšední výkony, jako je chůze na laně nebo slalom na skateboardu. Vývoj této technologie stále pokračuje a v budoucnu by se mohl dočkat zajímavých využití, včetně nasazení například v kosmickém programu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907