Elektricky aktivovaný papír se na povel skládá a rozkládá

25.08.2018 - Stanislav Mihulka

Stačí papír potisknout termoplastem a po zapojení elektřiny se hýbe jako živý

<p>Elektricky aktivovaný papír může fungovat jako nástroj</p>

Elektricky aktivovaný papír může fungovat jako nástroj


Reklama

Normální papír se hýbe, jenom když zafouká vítr. Američtí badatelé ale vyvinuli papír, který je možné rozhýbat elektrickým proudem. Je potažený vodivým termoplastem, který způsobuje, že se při průchodu elektrického proudu papír zvoleným způsobem pohne.

Elektricky aktivovaný papír je vlastně úplně obyčejný papír do kopírky, na který se běžně dostupnou a levnou 3D tiskárnou natisknou vzory z kontinuálního vlákna komerčně dostupného kompozitu grafenu a polymeru polyaktidu o tloušťce půl milimetru.

TIP: Origami baterie z papíru a trochy špinavé vody, za pár centů

Když takovým vylepšeným papírem neprochází elektrický proud, zůstává ve stále stejném tvaru. Po zapojení elektřiny se vodivý termoplast zahřeje, roztáhne se a vyvolá pohyb papíru, na který je natištěný. Vědci si pochvalují, že proměnili papír v úplně jiný materiál, který může mít rozmanité využití - ryze praktické, ale i například umělecké. 

  • Zdroj textu:

    Carnegie Mellon University

  • Zdroj fotografií: Carnegie Mellon University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907