Elektromotor na farmě: eUtility Electric Tractor si vystačí s baterií

03.09.2020 - Stanislav Mihulka

Pokročilé elektrické pohony s výkonnými bateriemi nezadržitelně pronikají i do zemědělství


Reklama

Farmáři si již brzy budou moct zvolit mezi traktorem poháněným tradiční naftou a traktorem, jemuž stačí dobíjet baterii. Kalifornský startup Solectrac postavil elektrický traktor eUtility Electric Tractor, který by se mohl stát průkopníkem elektřinou poháněných vozidel v zemědělství.

Dvoutunový elektrický traktor má pohon na zadní kola, jehož výkon odpovídá dieselovém motoru se 40 koňskými silami. Energii mu ale nedodává nafta, nýbrž 28 kWh lithium-železo-fosfátová baterie. Na jedno plné nabití poskytne baterie traktoru 4 až 8 hodin provozu, podle nákladu a pracovního zatížení. Traktor by měl dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu.

TIP: Největší elektrický náklaďák světa pohání vodíkový článek a 1 000 kWh baterie

Při standardním nabíjení se plně vybitá baterie traktoru obnoví přes noc. Je ale také možné použít systém pro rychlé nabíjení, s jehož pomocí lze nabít baterii na 80 procent za 3 hodiny. Solectrac uvádí, že by baterie měla vydržet přinejmenším 3 500 cyklů vybití a nabití. eUtility Electric Tractor je možné zakoupit v základní verzi za 45 tisíc dolarů, čili asi 985 tisíc korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií: Solectrac

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907