Elektromotor na farmě: eUtility Electric Tractor si vystačí s baterií

03.09.2020 - Stanislav Mihulka

Pokročilé elektrické pohony s výkonnými bateriemi nezadržitelně pronikají i do zemědělství


Reklama

Farmáři si již brzy budou moct zvolit mezi traktorem poháněným tradiční naftou a traktorem, jemuž stačí dobíjet baterii. Kalifornský startup Solectrac postavil elektrický traktor eUtility Electric Tractor, který by se mohl stát průkopníkem elektřinou poháněných vozidel v zemědělství.

Dvoutunový elektrický traktor má pohon na zadní kola, jehož výkon odpovídá dieselovém motoru se 40 koňskými silami. Energii mu ale nedodává nafta, nýbrž 28 kWh lithium-železo-fosfátová baterie. Na jedno plné nabití poskytne baterie traktoru 4 až 8 hodin provozu, podle nákladu a pracovního zatížení. Traktor by měl dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu.

TIP: Největší elektrický náklaďák světa pohání vodíkový článek a 1 000 kWh baterie

Při standardním nabíjení se plně vybitá baterie traktoru obnoví přes noc. Je ale také možné použít systém pro rychlé nabíjení, s jehož pomocí lze nabít baterii na 80 procent za 3 hodiny. Solectrac uvádí, že by baterie měla vydržet přinejmenším 3 500 cyklů vybití a nabití. eUtility Electric Tractor je možné zakoupit v základní verzi za 45 tisíc dolarů, čili asi 985 tisíc korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií: Solectrac

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907