Elektronická pilulka VIBES bojuje proti obezitě pomocí vibrací

Miniaturní vibrující kapsle by se mohly stát alternativou k lékům na hubnutí a chirurgickým zákrokům. K potlačování chuti k jídlu využívají mechanoreceptory v žaludku

30.12.2023 - Stanislav Mihulka



Když začneme jíst, naše tělo reaguje na přítomnost potravy. Tento proces zahrnuje trávení a vstřebávání živin, během kterého jsou do krevního oběhu uvolňovány různé látky, jako jsou glukóza, aminokyseliny a hormony.

Klíčovou roli při regulaci pocitu hladu a sytosti hrají hormony. Například hormon leptin, který je produkován tukovými buňkami, informuje mozek o množství uloženého tuku a pomáhá regulovat energetickou rovnováhu. Receptory v trávicím traktu jsou zase schopné detekovat roztažení stěn žaludku a střev, což je pro tělo jeden ze signálů sytosti. Tyto signály se přenášejí do hypothalamu a informují mozek o aktuálním energetickém stavu těla.

Jak obelstít receptory v žaludku

Vědci a inženýři Massachusettského technologického institutu (MIT) nyní přicházejí s pozoruhodnou vibrační pilulkou, která zajímavým způsobem vstupuje do tohoto složitého procesu. Jejich elektronická pilulka VIBES (Vibrating Ingestible BioElectronic Stimulator) po polknutí přelstí mozek pomocí vibrací, které zesilují dojem plného žaludku. Vývojáři věří, že by novinka mohla pomáhat snižovat chuť k jídlu a potenciálně tak léčit obezitu. Podrobnosti o vibrační pilulce nedávno publikoval odborný časopis Science Advances.

VIBES MIT News
Když se pilulka VIBES dostane do žaludku, začne vibrovat a navozuje tak pocit sytosti. (zdroj: MIT News, CC BY 4.0)

Zařízení VIBES je v podstatě kapsle s malou stříbro-oxidovou baterií a vibračním motorem. Když se kapsle dostane do žaludku, žaludeční kyselina rozpustí membránu ve spouštěcím mechanismu a VIBES se aktivuje. Poté v žaludku vibruje po dobu asi 30 minut. Po několika dnech bez potíží vyjde z těla ven.

TIP: Nový preparát k podpoře hubnutí napodobuje v těle účinky tělesné aktivity

Vědci novinku vyzkoušeli na prasatech. Použili pilulky VIBES a sledovali u pašíků hladiny klíčových hormonů. Ukázalo se, že po aktivaci VIBES se v tělech zvířat objevují hormony ve stejném uspořádání jako po vydatném jídle. A platí to i v případech, kdy byla pokusná prasata ve skutečnosti hladovější. Když prasata dostala VIBES 20 minut před jídlem, snědla toho o 40 procent méně a pomaleji přibírala na váze. Pilulky VIBES by se mohly stát alternativou k dnes používaným lékům omezujícím chuť k jídlu nebo k chirurgickým zákrokům u obézních pacientů.


Další články v sekci