Experimentální archeologové rekonstruovali parfém královny Kleopatry

11.05.2022 - Stanislav Mihulka

Archeologové spojili v zajímavém experimentu historické záznamy a archeologické objevy. Výsledkem je starověká vůně, kterou (možná) používala slavná královna Kleopatra

<p>Elizabeth Taylor jako zřejmě nejslavnější filmová představitelka královny Kleopatry.</p>

Elizabeth Taylor jako zřejmě nejslavnější filmová představitelka královny Kleopatry.


Reklama

Jak mohla egyptská královna Kleopatra VII. Filopatór, známá prostě jako Kleopatra, okouzlit dva z nejmocnějších mužů své doby? Možná se na tom podílel i parfém, který Kleopatra používala. Vůni tohoto parfému se nedávno pokusili zrekonstruovat archeologové, kteří využili experimentální přístup, archeologické nálezy i analytické metody.

Dora Goldsmith ze Svobodné univerzity Berlín a Sean Coughlin z Humboldtovy univerzity v Berlíně s dalšími kolegy použili výsledky archeologických výzkumů i analýz, na které navázali testováním řady potenciálních složek Kleopatřina parfému. Doufali, že narazí na vůni tak lákavou, že by přiměla vládce Říma riskovat polovinu impéria.

Parfém ze starověku

Badatelé nakonec dospěli k vonné směsi, kterou popsali následujícími slovy: „Jedna konstelace proměnných vytvořila vůni, která byla mimořádně příjemná, s kořenitým základním tónem čerstvě mleté myrhy a skořice, doprovázená sladkostí.“ Vůně této směsi vydržela čerstvá déle než dva roky, což je v souladu se zprávami o vývozu egyptských parfémů ve starověku.

TIP: Vědci se pokoušejí definovat vůni knih jako součást kulturního dědictví

Asi nikdy si nebudeme úplně jistí, zda skutečně jde o vůni, kterou používala královna Kleopatra. Zmíněný výzkum je součástí úsilí o rekonstrukci dávných vůní, ať již příjemných nebo naopak nepříjemných. Vědci se snaží rekonstruovat například „pachové krajiny“ dávných měst starověkého Egypta, včetně paláců, chrámů a dílen, kde se vyráběly zbraně či oděvy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    © 20th Century Fox
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907