Extrémní událost: Observatoř Swift vystopovala srážku neutronových hvězd

18.07.2016 - Stanislav Mihulka

Gama záblesk je považován za nejsilnější druh výboje ve známém vesmíru. Vědci nyní jeden takový záblesk zmapovali - dvousekundový záblesk vyprodukoval energii miliardy Sluncí


Reklama

Gama záblesky (anglicky gamma-ray bursts, GRB) jsou nejjasnější a nejvíce energetické jevy, s nimiž jsme se zatím ve vesmíru setkali. Jsou to náhlé výtrysky gama záření z dalekých galaxií.

Miliardy Sluncí za sekundu

Jeden z takových gama záblesků zachytila 3. září 2015 vesmírná gama observatoř Swift a NASA nyní zveřejnila výsledky analýzy tohoto jevu. Gama záblesk patřil mezi ty krátké, a trval méně než 2 sekundy. Za tu dobu ovšem vyzářil asi 2 krát 10 na 43 joulů energie, což naše Slunce vyzáří přibližně za 1 miliardu let.

Podle povahy zkoumaného gama záblesku vědci usuzují, že původcem jevu byla s velkou pravděpodobností srážka neutronových hvězd anebo střet neutronové hvězdy s černou dírou. K události došlo v galaxii vzdálené od nás 3,9 miliard světelných let.

Pozorování události si získalo velkou pozornost a odborníci na inkriminované místo oblohy zamířili i další přístroje. Nejzajímavější informace přinesly údaje orbitální rentgenové observatoře Chandra, které sledovala místo záblesku po dobu následujících tří týdnů.

TIP: Stál za hromadným vymíráním na Zemi zničující gama záblesk?

Srážky neutronových hvězd anebo neutronových hvězd s černými děrami nevytvářejí jenom výtrysky záření, ale také intenzivní gravitační vlny. V blízké budoucnosti je budeme moci pozorovat gravitačními observatořemi, které jsou aktuálně ve výstavbě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astrophysical Journal

  • Zdroj fotografií: NASA / Swift / Cruz deWildeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907