Fabrika Fagus v Alfeldu: Továrna z učebnic architektury

Fabriku Fagus v Alfeldu lze bez nadsázky označit za architektonický zázrak. Její tvůrce Walter Gropius ji nechal opatřit obřími skleněnými panely, a vpustil tak poprvé v historii do tovární budovy záplavu světla




Podobu továrny Fagus, jež měla vyrůst v německém městě Alfeld, svěřil obuvnický magnát Carl Benscheidt v roce 1910 teprve 28letému Walteru Gropiusovi. Tehdy ještě netušil, že zmíněný tvůrce – a s ním i jeho fabrika – jednou vstoupí do síně slávy moderní architektury a průmyslového designu. 

Záplava světla 

Komplex, na němž se spolu s Gropiusem podílel také Adolf Meyer, sloužil k produkci, skladování i expedici obuvnických výrobků a sestával z deseti budov. Vznikal v letech 1911–1913, architektonická stránka stavby však záhy předčila její průmyslový účel: Továrna Fagus se stala symbolem rané funkcionalistické estetiky, která předznamenávala školu Bauhaus.

TIP: Japonské vlakové nádraží postavené kolem 700 let starého stromu

Hlavní inovace tkvěla v užití nevídaného množství skleněných panelů. Tvůrci vpustili do výrobních hal i do kanceláří spoustu denního světla, čímž vizuálně propojili exteriér s interiérem. Celému objektu se tak podařilo vtisknout v té době nezvyklou lehkost a eleganci.

Pod dohledem památkářů 

V letech 1985–2001 se komplex dočkal rozsáhlé rekonstrukce, která musela zohlednit, že se jedná o unikátní svědectví průmyslové architektury. Řadu původních prvků i dekorací tak můžete v areálu obdivovat dodnes. Zachovalému stavu objektu rovněž napomohlo, že je památka chráněná již od roku 1946. Současný vlastník, firma Fagus-Grecon Greten GmbH & Co. KG, tak musí v rámci provozu, stejně jako její předchůdci, dodržovat přísná opatření památkových úřadů.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci