Fekální transplantace mohou omlazovat mozek, střeva i oči

07.05.2022 - Stanislav Mihulka

Transplantace střevní mikroflóry z mladých myší do střev starých myší přispěla k omlazení stárnoucích orgánů

<p>Mikroflóra pomáhá zmírňovat důsledky stárnutí – ukázaly to experimenty na myších.</p>

Mikroflóra pomáhá zmírňovat důsledky stárnutí – ukázaly to experimenty na myších.


Reklama

Provázanost střevní mikroflóry s lidským zdravím se stále častěji ukazuje jako velmi těsná. Mezi nejzajímavější patří vztah mezi střevní mikroflórou a různými aspekty stárnutí. 

Simon Carding z britského výzkumného institutu Quadram v Norwichi nedávno zjistil, že je možné střevní mikroflóru využít ke zlepšení stavu orgánů, které bývají významně zasaženy stárnutím. Experimenty, které vědci prováděli na myších ukázaly, že přenosem mikroflóry ze zdravé mladé myši na starou je pomocí fekální transplantace možné omladit mozek, střeva a oči.

Stárnutí a střevní mikrobi

Podle badatelů je v tomto případě klíčový vliv střevní mikroflóry na záněty, včetně zánětů mozku. Právě záněty jsou totiž zodpovědné za řadu projevů stárnutí. „Tato průlomová studie přináší pozoruhodné důkazy o přímém zapojení střevních mikrobů do stárnutí a změn mozkových funkcí i zraku. Zároveň nabízí možné řešení v podobě léčby fekálními transplantacemi,“ uvádí Carding.

První výsledky jsou velmi slibné, nicméně stále jde jen o pokusy na myších a vědce čeká ještě velký kus práce, než se tato zjištění ověří u lidí. Badatelé jsou v tomto směru opatrně optimističtí. V lidském těle fungují stejné procesy a už víme, že se lidská střevní mikroflóra mění v průběhu stárnutí.

TIP: Stačí pár dávek: Nový lék rychle zvrátí stárnutí mozku, zatím jen u myší

„Bylo vzrušující zjistit, že výměnou střevní mikroflóry je možné zvrátit projevy stárnutí mozku a očí. Naše výsledky přinášejí další potvrzení důležitosti vztahu mezi střevními mikrobi a stárnutím tkání a orgánů,“ netají nadšení spoluautorka vědecké studie Aimee Parkerová a věří, že jejich výzkum nakonec přispěje k udržování co nejlepšího zdraví a kondice v pokročilejším věku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907