Floridské město ohrožují obří žraví plži: Úřady proto vyhlásily karanténní opatření

Na Floridě se objevily achatiny žravé. Tito původem afričtí plži ohrožují místní vegetaci i lidské zdraví

08.07.2022 - Stanislav MihulkaFlorida má problémy s celou řadou invazních druhů. Mezi ty nejobávanější patří suchozemští plži ze střední Afriky s příhodným jménem achatina žravá (Lissachatina fulica), někdy též označovaná jako oblovka žravá. Na plže jde o pořádného obra, který může měřit až 20 cm a vážit až 300 gramů. Achatiny se výtečně množí, jsou velmi přizpůsobivé a opravdu žravé. Dovedou napáchat značné škody na pěstovaných rostlinách, v případě nouze ale nepohrdnou ani nátěry na domech.

Nebezpečné nejsou jen pro zemědělce, ale i pro lidské zdraví – mohou totiž přenášet hlístici Angiostrongylus cantonensis, která parazituje v hlodavcích a u lidí vyvolává meningitidu. Na Floridě se achatiny žravé poprvé objevily v roce 1966 a podruhé relativně nedávno, v roce 2011. Napoprvé i napodruhé byly nakonec zlikvidovány, trvalo to ale vždy poměrně dlouho. S první invazí místní bojovali šest let, druhá trvala dokonce dekádu.

Nová invaze achatin

Není proto divu, že když se nyní tito draví plži objevili ve floridském přístavním městě New Port Richey, místní úřady vyhlásily karanténní opatření. Boj s achatinami je ale svízelný. Mohou nepozorovaně cestovat na velké vzdálenosti, například přichycené k vozidlům nebo třeba s odpadky. V případě nepříznivých podmínek jsou schopné strávit až rok zahrabané v půdě.

TIP: Severní Georgii zaplavují miliony velkých invazních pavouků křižáků

V USA je nelegální tyto plže chovat bez povolení. Achatiny jsou ale oblíbení domácí mazlíčci a jejich chov zvládne i začátečník. I proto se s nimi ve Spojených státech ilegálně obchoduje. Podle zástupců vládní agentury FDACS je tak pravděpodobné, že současnou invazi mají na svědomí nezodpovědní chovatelé, kteří je do volné přírody vypustli, nebo jim achatiny z chovu uprchly. V každém případě jde o nepříjemný problém. Agentura FDACS proto vyzvala obyvatele dotčených oblastí, aby jakékoli setkání s těmito invazními druhy neprodleně hlásili.


Další články v sekci