Galaktický magnetismus: Vědci pozorovali enormní magnetické pole spirální galaxie

24.07.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Magnetické pole galaxie NGC 4217 obsahuje magnetické superbubliny i nevídané spirálovitě stočené magnetické pole.</p>

Magnetické pole galaxie NGC 4217 obsahuje magnetické superbubliny i nevídané spirálovitě stočené magnetické pole.


Reklama

Magnetická pole nemají jen planety a hvězdy, ale také galaxie. A podle očekávání jsou to magnetická pole nesmírně rozlehlá. Platí to i pro spirální galaxii NGC 4217 ze souhvězdí Honicích psů, vzdálenou asi 67 milionů světelných let od Země.

Rainer Beck z německého institutu MPI for Radio Astronomy v Bonnu se svým týmem prostudoval enormní magnetické pole této galaxie a objevil v něm doposud neznámé magnetické struktury. Ukázalo se, že magnetické pole v galaxii NGC 4217 zasahuje až do vzdálenosti kolem 22 500 světelných let od její galaktické roviny.

Superbubliny a spirály

Podle Becka je naprosto fascinující, že kdykoliv v nějaké galaxii měříme polarizaci rádiových vln, což je základem výzkumu galaktických magnetických polí, narazíme na nějaké nečekané a zvláštní magnetické struktury. Ve zmíněné galaxii NGC 4217 to jsou obrovské magnetické bubliny a spirálovitě uspořádané magnetické pole, které se vine směrem ke galaktickému halu.

TIP: Hnědí trpaslíci mají silná magnetická pole: Stejně jako pravé hvězdy

Magnetické superbubliny galaxie NGC 4217 zřejmě vytvořily exploze několika pořádných supernov. Na jejich následném nafouknutí se ale nejspíše podílel i hvězdný vítr, čili intenzivní proud nabitých částic z blízkých hvězd. Původ spirálovitého magnetického pole, jaké jsme v galaxiích zatím nikdy neviděli, podle vědců podle vědců zřejmě souvisí s procesem vzniku nových hvězd, i když přesný mechanismus vzniku takto tvarovaného magnetického pole není úplně jasný.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Yelena Stein / Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS), Jayanne English (University of Manitoba)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907