Upravené bakterie E. coli vytvářejí živou náplast z nanovláken uvnitř střeva se zánětem
Jen ve Spojených státech trpí asi 1,6 milionu lidí celoživotními a v současnosti nevyléčitelnými chronickými záněty střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Každým rokem zde přibývají desítky tisíc nových případů. Tito pacienti trpí bolestmi a řadou různých obtíží, jejichž původcem je zánět sliznice střev. Příčiny takových zánětů ještě nejsou úplně jasné, ale zásadní roli v nich nepochybně hraje imunitní systém pacienta.
K léčbě chronických zánětů střev se používají protizánětlivé léky a na doprovodné infekce antibiotika. Obě skupiny těchto léků ale přinášejí nepříjemné vedlejší účinky a zároveň nepůsobí přímo na zánět ve tkáni střev. Proto američtí odborníci vyvinuli nový „žijící“ materiál, který podporuje hojení střev s chronickým zánětem.
TIP: Překvapivé zjištění: Antibiotika vyléčí většinu zánětů slepého střeva
Základem tohoto „žijícího“ materiálu jsou geneticky upravené bakterie E. coli, které fungují jako lokální probiotika. Vytvářejí sítě nanovláken, které působí na zanícenou sliznici střeva jako ochranná náplast. Taková náplast chrání místo zánětu před všetečnými střevními bakteriemi i před působením okolního prostředí. Tvůrci svou léčbu již úspěšně vyzkoušeli na myších.
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.