GJ 1132b: Pekelná výheň extrasolární Venuše s atmosférou plnou kyslíku

21.08.2016 - Martin Reichman

Více kyslíku v atmosféře neznamená více života. Dokladem je pekelný svět extrasolární Venuše Gliese 1132 b


Reklama

Ač by mohlo zdát, že detekce kyslíku v atmosféře planety je známkou možného života, ani zdaleka tomu tak není. Zářným příkladem je v loňském roce objevená exoplaneta Gliese 1132 b.

Planetu GJ 1132b od Země dělí přibližně 39 světelných let a přirovnat bychom ji mohli k naší Venuši. Přestože obíhá svou mateřskou hvězdu v relativně malé vzdálenosti (zhruba 2,2 milionu kilometrů), má podle vědců hustou atmosféru. Na rozdíl od Venuše, jejíž atmosféra je tvořena převážně oxidem uhličitým, je na GJ 1132b pravděpodobně dominantním prvkem kyslík. Vyplývá to alespoň z nové studie bostonského astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

TIP: 51 Pegasi b: Exoplaneta jako z Dantova Pekla

Atmosféra s vysokým obsahem kyslíku zde funguje jako svého druhu lupa, zesilující žár z mateřské hvězdy, kterou je červený trpaslík o velikosti pětiny našeho Slunce. Uvolněné vodní páry pak vytvářejí účinný skleníkový plyn. Výsledkem je pekelné prostředí s teplotami okolo 260 °C v horních vrstvách atmosféry a povrchovou teplotou vyšší než je na povrchu Venuše. Celkově GJ 1132b přijímá až 19× více hvězdného záření než naše planeta.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, cfa.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: Dana Berry, Skyworks Digital, CfA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907