Globální oteplování mění vzhled planety: Ubývá jezer s modrou vodou

25.09.2022 - Stanislav Mihulka

Klimatické změny proměňují planetu doslova před očima. Mimo jiné se na řadě míst kvůli postupujícímu oteplování mění zbarvení jezer

<p>V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. <em>(foto: Unsplash, Kalen Emsley, CC0)</em></p>

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen Emsley, CC0)


Reklama

Podle nové studie, kterou publikoval odborný časopis Geophysical Research Letters, přicházíme o blankytně modrá jezera a jejich barva se mění na podstatně méně okouzlující odstíny zelené či hnědé. Barvu jezera určuje celá řada faktorů, přičemž zásadní vliv mají obvykle řasy a jezerní sedimenty.

Tým amerických odborníků z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill ve své studii potvrdil, že barvu jezerní vody ovlivňuje také teplota vzduchu, srážky, hloubka dotyčného jezer, a také nadmořská výška, v níž se jezero nachází.

Modrá jezera mizejí

Modře zbarvená jezera představují necelou třetinu pozemských jezer, zatímco zbytek tvoří zelená či hnědá jezera. Jezera s modrou vodou mají tendenci být hlubší. Vyskytují se v chladnějších, výše položených oblastech, s vyššími srážkami a v zimě je obvykle pokrývá led. Zelená či hnědá jezera se nacházejí v sušších oblastech a u pobřeží.

Catherine O’Reillyová a její kolegové prostudovali přes 5 milionů snímků satelitu Landsat-8, které zachycovaly 85 360 jezer a nádrží celého světa. Snímky byly pořízené v letech 2013 až 2020. Badatelé se soustředili na jejich barevné změny a ukázalo se, že modrá jezera jsou na ústupu. Typickým příkladem jsou podle O’Reillyové severoamerická Velká jezera, změny ale vědci pozorovali i u jezer v arktických oblastech.

TIP: Náhlá proměna: Indické kráterové jezero Lonar během chvíle zrůžovělo 

Důvodem je podle nich především rostoucí teplota prostředí, spojená s globálním oteplováním. „Teplejší voda, ve které se častěji objevují vodní květy, posouvá zbarvení jezer směrem k zeleným a hnědým odstínům,vysvětluje O’Reillyová. „Je to problém. Nikdo netouží po koupání v zelené vodě. Jezera přicházejí o svou praktickou, ale i estetickou a někdy i spirituální hodnotu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907