Stíhací letoun Gloster Javelin: Britský nástupce legendárního Meteoru

10.10.2016 - Karel Cidlinský

Poměně velký stíhací letoun byl vybavený k operacím za tmy a špatného počasí

<p>Britský stíhací letoun Gloster Javelin FAW.9</p>

Britský stíhací letoun Gloster Javelin FAW.9


Reklama

Firma Gloster měla koncem války náskok před konkurenty díky konstrukci prvního britského proudového stíhacího letounu Meteor, takže rychle předložila návrh projektu dvoumístné noční stíhačky dle vypsané specifikace ministerstva letectví. Vzhledově se podobala meteoru a v dubnu 1949 dostala továrna objednávku na prototypy. První vzlétl v listopadu 1951, ale havaroval. Pilot se naštěstí dostal ven a zachránil i letové záznamy. I druhý prototyp měl nehodu, ale další už létaly bez potíží. 

Gloster Javelin FAW.9
  • Rozpětí: 15,8 m
  • Délka: 17,1 m
  • Vzletová hmotnost: 20,27 t
  • Dostup: 15 900 m
  • Dolet: 1 530 km
  • Max. rychlost: 1 140 km/h (0,930 Ma)
  • Pohonná jednotka: 2× Armstrong Siddeley Sapphire
  • Výzbroj:  4× 30mm kanóny, až 4 rakety
  • Osádka: 2 muži

Nový stroj nazývaný Javelin se v roce 1953 dočkal sériové výroby. Celkem vzniklo necelých 450 letounů v deseti stíhacích verzích, označených FAW.1 až FAW.9. První stroje, které prokázaly při rozsáhlých cvičeních své schopnosti najít pomocí radaru letoun nad mořem a zaútočit na něj, dostalo letectvo v roce 1956. O tři roky později nahradily u operačních perutí všechny meteory a sloužily až do roku 1968.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907