Gravitační mikročočky pomohly objevit nové toulavé planety v Mléčné dráze

14.11.2018 - Stanislav Mihulka

Mléčná dráha je zřejmě plná potulných planet různých velikostí

<p>Potulná planeta ve vesmíru</p>

Potulná planeta ve vesmíru


Reklama

Ne všechny planety obíhají kolem hvězd. Některé z nich se dostaly z gravitační náruče mateřské hvězdy a teď bezcílně letí vesmírem. JVědci je označují jako toulavé planety (anglicky „rogue planet“). Vzhledem k jejich malé velikosti a nízké teplotě bývá velmi obtížné je objevit. Proto jich zatím známe jenom velice málo.

Astronomům se nedávno povedlo najít v naší Galaxii hned dvě nové toulavé planety. Klíčovou roli v tomto objevu sehrál program OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), který hledá v okolním vesmíru gravitační mikročočky. To jsou krátkodobé nepatrné změny záření hvězd, které vyvolá průchod hmotného objektu v prostoru mezi námi a dotyčnou hvězdou.

Dvojice potulných planet

První z nalezených objektů dostal označení OGLE-2017-BLG-0560 a experiment OGLE ho zachytil v dubnu 2017. Jde o velkého plynného obra, jehož hmotnost odpovídá několika, možná až 20 Jupiterům. Druhý objekt OGLE-2012-BLG-1323 badatelé objevili ve starších datech OGLE z roku 2012. Je to planeta, jejíž hmotnost je někde mezi naším Neptunem a Zemí.

TIP: Jeden z nejbližších hnědých trpaslíků je dost možná potulnou planetou

Ze získaných dat není úplně jasné, jak jsou tyto planety od nás vzdálené. Proto také nemůžeme přesněji určit jejich hmotnost. Vědci jsou ale přesvědčeni, že v obou případech skutečně jde o toulavé planety, které si volně plují Mléčnou dráhou. Počet známých toulavých planet i po nových objevech zůstává velice nízký. V Mléčné dráze ale nejspíš bude těchto planet ohromné množství. A není prý vyloučeno, že některé z nich pocházejí i z mladé Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907