Hádanka rozluštěna: Římské keramické nádoby sloužily jako přenosné toalety

Archeologové věří, že se jim podařilo rozluštit, k čemu sloužily zvláštní keramické nádoby z časů římské říše. Klíčovým důkaz jim poskytl nález vajíček parazita

15.02.2022 - Stanislav Mihulka



Vykopávky na lokalitách z období římské říše bývají doslova posety keramickými nádobami nebo spíše jejich střepy. Není takový problém si představit, jak nádoby původně vypadaly. O poznání těžší ale bývá určení, k čemu vlastně sloužily. Britským a kanadským archeologům se to teď zřejmě povedlo v případě běžných nádob kuželovitého tvaru, jejichž účel byl dlouho nejasný.

Odborníci z Univerzity v Cambridgi a z Univerzity Britské Kolumbie analyzovali střepy těchto nádob, které pocházely z římské vily z 5. století našeho letopočtu v Gerace (řecky Hierax) na samotném jihu Itálie. V materiálu na střepech objevili vajíčka hlístice tenkohlavce lidského (Trichuris trichiura), parazitického červa, který je původcem trichuriózy (onemocnění trávicího traktu).

Parazit z toalety

V dnešní době se tento parazit vyskytuje především v tropech a subtropech, v Evropě se vyskytoval ještě ve středověku. Tito tenkohlavci se šíří s jídlem či vodou, které jsou znečištěné lidskými výměšky. Tento parazit provází lidstvo od nepaměti a je velmi těsně spjatý s nízkou úrovní hygieny. Objev vajíček tenkohlavce na střepech zmíněných nádob podle badatelů znamená jediné – alespoň někdy se používaly jako přenosné toalety.

TIP: Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

„Nádoby tohoto typu a tvaru se běžně nacházejí po celém bývalém území někdejší římské říše. Vzhledem k nedostatku důkazů o jejich využití se často označovaly jako skladovací nádoby,“ okomentoval nález Roger Wilson z Univerzity Britské Kolumbie. „Mnoho z nich bylo objeveno poblíž nebo přímo ve veřejných toaletách, což některé odborníky vedlo k názoru, že by mohlo jít o přenosné toalety. Jednoznačný důkaz ale doposud chyběl,“ dodává Wilson. 


Další články v sekci