Hezké sny Philae: Vědci již vzdali pokusy o navázání spojení s robotem na kometě

17.02.2016 - Martin Reichman

Poslední pokus o navázání spojení s Philae skončil neúspěšně. O další spojení se již vědci pokoušet nebudou


Reklama

Vědecký modul Philae je první sondou, která dokázala úspěšně přistát na kometě. I přes dramatické okolnosti svého přistání dokázala sonda odeslat 80 % plánovaných vědeckých úkolů. Vědci proto misi, která si vyžádala náklady v odhadované výši 1,3 miliardy eur, považují za mimořádně úspěšnou. 

Zatímco Rosetta stále doprovází kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko, její vědecký modul již 7 měsíců „odpočívá“ na povrchu komety - naposledy se Philae ozvala 9. července 2015 a všechny následující pokusy o spojení skončily neúspěchem. Poslední pokus o navázání spojení vědci podnikli minulý měsíc, ani ten ale neskončil úspěchem.

Podle Stephana Ulamece, projektového manažera z německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR), je šance na další kontakt s Philae takřka nulová. Vědci se již proto o další navázání spojení s modulem nebudou pokoušet.

Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko se aktuálně nachází ve vzdálenosti 222 milionů kilometrů od Země a Rosetta, která ji již 15 měsíců doprovází, urazila již více než 7,6 miliardy kilometrů. Rosetta bude kometu doprovázet minimálně příštích 6 měsíců. Její veleúspěšná mise by měla skončit v září 2016 řízeným pádem na povrch komety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA, Rosetta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907