Himálajské Lumbiní: Posvátné místo, kde se narodil Buddha

V předhůří Himálaje leží jedno z nejposvátnějších buddhistických míst, Lumbiní. Právě tam podle tradice porodila královna Mája kolem roku 623 př. n. l. prince Siddhártu – později jednoho z nejvýznamnějších duchovních učitelů všech dob




Podle posvátných textů spatřil chlapec, jenž později proslul jako Buddha Šákjamuni, světlo světa v háji Lumbiní – v oblasti dnešního jižního Nepálu, asi 25 km východně od Kapilavastu. Královna Mája si tam udělala zastávku na cestě do Dévadahy, a poté co se vykoupala v jezírku, povila pod jedním z vysokých stromů syna. Princ, který podle legendy uměl okamžitě chodit, následně udělal sedm kroků do všech světových stran a v jeho šlépějích hned vyrostly lotosové květy.

Odkaz panovníka Ašóky  

Zhruba ve 3. století př. n. l. už Lumbiní patřilo k nejvýznamnějším buddhistickým poutním lokalitám. Centrální památkou se stal chrám zasvěcený královně Máje, z jehož původní podoby se však mnoho nedochovalo – v jeho centru se měl každopádně nacházet kámen označující přesné místo narození Buddhy a jeho stěny zdobily basreliéfy s výjevy ze světcova života. 

Roku 249 př. n. l. navštívil tehdy již vzkvétající vesnici panovník Ašóka a nechal tam na paměť svatého vztyčit sloup, který se naopak dochoval dodnes. Zdobí jej i původní nápis, jenž mimo jiné zmiňuje, že vladař osvobodil posvátné místo od daní. 

Znovuzrození po 500 letech 

V 15. století zničili lokalitu muslimští Mughalové, kteří tou dobou budovali na území dnešní Indie, Pákistánu, Afghánistánu, Nepálu a Bangladéše rozlehlou říši. Lumbiní na dlouho zmizelo z map, ale právě díky nálezu Ašókova sloupu mohlo být na sklonku 19. století znovu objeveno. Archeologům se podařilo odkrýt i pozůstatky buddhistických klášterů z období od 3. století př. n. l. do 5. století a zbytky buddhistických stúp (3. století př. n. l. – 15. století). 

TIP: Larung Gar: V největším buddhistickém městečku na světě žije 40 tisíc mnichů

Od 70. let minulého století probíhaly pod vedením architekta Kenzóa Tangeho rozsáhlé práce na obnově: Dnešní Lumbiní tak zahrnuje rekonstruovaný chrám s kamenem označujícím místo Buddhova narození, posvátné jezírko i Ašókův sloup. V komplexu se nachází také Pagoda světového míru, věčný plamen a v širším okolí rovněž řada buddhistických chrámů.


Další články v sekci