Hlasy, paranoia a sebevraždy: Znečištěný vzduch zhoršuje duševní zdraví teenagerů

29.03.2019 - Stanislav Mihulka

Jak se žije mladým lidem v prostředí se znečištěným vzduchem? Závěry studie britských vědců jsou alarmující

<p>Lidé jsou zranitelní znečištěným vzduchem už od dětství</p>

Lidé jsou zranitelní znečištěným vzduchem už od dětství


Reklama

S využitím britské národní databáze pro výzkum psychotických stavů mladých lidí z Anglie a Walesu „E-Risk“ vědci zjistili, že teenageři, kteří žijí v oblastech s větším množstvím smogu, mají větší šanci, že se u nich rozvinou psychotické stavy. Ty pak následně vedou k rozvoji duševních onemocnění a mentálních problémů v pozdějším věku.

Vědci odhalili, že děti, které jsou vystavené většímu množství oxidů dusíku a malým částicím prachu, častěji trpí psychotickými stavy. Tento vztah mezi zhoršenou psychikou a špatným ovzduším přetrvával, i když badatelé přihlédli ke genetickým predispozicím a socioekonomickým faktorům, které by mohly souviset s psychózami.

Hlavní autorka studie, Dr. Helen Fisherová z IoPPN, vidí hlavní rizika v obtížné léčitelnosti psychotických poruch. Zároveň tyto poruchy představují pro jednotlivce, rodiny, zdravotnické systémy a společnost velkou zátěž. Zlepšením našeho chápání toho, co vede k rozvoji psychotických poruch se můžeme pokusit onemocněním předcházet a vyhnout se tak vzniku závažných duševních problémů.

TIP: WHO: Znečištění ovzduší zabije ve světě více malých dětí než malárie

Spoluautor studie profesor Frank Kelly k tomu dodává: „Děti a mladí lidé jsou nejvíce ohroženi zdravotními dopady znečištění ovzduší vlivem juvenility (nedospělosti) mozku a respiračního systému. Vzhledem k tomu, že 70% světové populace bude do roku 2050 žít ve městech, mělo by být odhalování mechanismů spojujících městské prostředí s rozvojem psychóz naléhavou prioritou v oblasti veřejného zdraví.“ 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907