Hlasy, paranoia a sebevraždy: Znečištěný vzduch zhoršuje duševní zdraví teenagerů

29.03.2019 - Stanislav Mihulka

Jak se žije mladým lidem v prostředí se znečištěným vzduchem? Závěry studie britských vědců jsou alarmující

<p>Lidé jsou zranitelní znečištěným vzduchem už od dětství</p>

Lidé jsou zranitelní znečištěným vzduchem už od dětství


Reklama

S využitím britské národní databáze pro výzkum psychotických stavů mladých lidí z Anglie a Walesu „E-Risk“ vědci zjistili, že teenageři, kteří žijí v oblastech s větším množstvím smogu, mají větší šanci, že se u nich rozvinou psychotické stavy. Ty pak následně vedou k rozvoji duševních onemocnění a mentálních problémů v pozdějším věku.

Vědci odhalili, že děti, které jsou vystavené většímu množství oxidů dusíku a malým částicím prachu, častěji trpí psychotickými stavy. Tento vztah mezi zhoršenou psychikou a špatným ovzduším přetrvával, i když badatelé přihlédli ke genetickým predispozicím a socioekonomickým faktorům, které by mohly souviset s psychózami.

Hlavní autorka studie, Dr. Helen Fisherová z IoPPN, vidí hlavní rizika v obtížné léčitelnosti psychotických poruch. Zároveň tyto poruchy představují pro jednotlivce, rodiny, zdravotnické systémy a společnost velkou zátěž. Zlepšením našeho chápání toho, co vede k rozvoji psychotických poruch se můžeme pokusit onemocněním předcházet a vyhnout se tak vzniku závažných duševních problémů.

TIP: WHO: Znečištění ovzduší zabije ve světě více malých dětí než malárie

Spoluautor studie profesor Frank Kelly k tomu dodává: „Děti a mladí lidé jsou nejvíce ohroženi zdravotními dopady znečištění ovzduší vlivem juvenility (nedospělosti) mozku a respiračního systému. Vzhledem k tomu, že 70% světové populace bude do roku 2050 žít ve městech, mělo by být odhalování mechanismů spojujících městské prostředí s rozvojem psychóz naléhavou prioritou v oblasti veřejného zdraví.“ 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907