Objev ionizovaného vápníku ve spektru záření exoplanety WASP-76b ukazuje na extrémně silné větry v atmosféře, nebo na mnohem vyšší teplotu. Tu přitom vědci odhadovali na 1 900 až 2 400 °C!
Plynný obr WASP-76b, který se svou hmotností blíží našemu Jupiteru, je skutečné inferno. Obíhá ve vázané rotaci horkou bílou hvězdu spektrální třídy F v souhvězdí Ryb, vzdálenou od nás asi 640 světelných let, a to ve velmi těsné blízkosti. Jeden oběh hvězdy zvládne za 1,8 dne. V důsledku toho je přivrácená strana planety rozpálená na extrémní teplotu.
Na základně dřívějších pozorování byla průměrná teplota WASP-76b odhadnuta na 1 920 °C až 2 400 °C. Panuje zde takové horko, že molekuly se rozpadají na atomy, a kovy, jako třeba železo, se odpařují do atmosféry. Podle výzkumu mezinárodního týmu astronomů, který vedli odborníci Cornellovy univerzity, se v atmosféře exoplanety WASP-76b vyskytuje ionizovaný vápník.
Přítomnost ionizovaného vápníku ve spektru záření je velmi zajímavá a není úplně snadné ji vysvětlit. Podle vědců jsou ve hře v podstatě dva možné scénáře. Buď v horních vrstvách tohoto ultra horkého plynného obra vanou extrémně silné větry, anebo je jeho atmosféra ještě mnohem rozpálenější, než jsme si doposud mysleli.
TIP: Extrémy počasí: Na odvrácené straně horkých Jupiterů prší kamení
Objev vychází z prvních výsledků dlouhodobého projektu, vedeného astronomy Cornellovy univerzity, „Exoplanets with Gemini Spectroscopy survey“ neboli ExoGemS. Cílem projektu je výzkum diverzity atmosfér exoplanet. Badatelé v rámci projektu analyzují atmosféry různých exoplanet, které se liší hmotností i teplotou. Právě pekelný svět WASP-76b je jedním z extrémů, které tento projekt zahrnuje.
ESO, L. Calçada, CC0
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)