Hranolky z vesmíru: Vědci vyvíjejí fritézu pro smažení v prostředí mikrogravitace

Experimenty z prostředí mikrogravitace potvrzují, že si astronauté i během letů vesmírem budou moct pochutnávat na čerstvě smažených hranolcích.

08.06.2023 - Stanislav MihulkaJídlo a především jeho kvalita v nemalé míře rozhodují o tom, jak se cítíme. Je to důležité tady na Zemi a ještě mnohem důležitější to bude během dlouhodobých vesmírných misí, kde spolu budou muset vycházet malé skupiny lidí v extrémně stresujících podmínkách. Právě to je důvodem proč Evropská kosmická agentura (ESA) vyvíjí kosmickou „fritézu“.

Vaření na Zemi nám přijde zcela samozřejmé, alespoň pokud jde o technickou stránku věci. Ve vesmíru je to ale jiná káva. Procesy, nad kterými se doma v kuchyni ani nepozastavíme, jsou ve skutečnosti výslednicí poměrně složité fyziky a chemie, které v prostředí mikrogravitace mohou, ale také nemusejí, fungovat. 

Hranolky na orbitě

Zeptejte se kteréhokoliv šéfkuchaře a potvrdí vám, že vaření je doslova věda,líčí Thodoris Karapantsios z Aristotelovy univerzity v řeckém Thessaloniki, který s kolegy testoval experimentální zařízení pro smažení ve vesmíru během parabolických letů simulujících stav beztíže. Výsledky svých testů vědci zveřejnili v odborném časopisu Food Research International.

Vesmírná „fritéza“. (foto: ESA, CC BY-SA 4.0)

Experimentální „fritéza“ pro smažení hranolek v mikrogravitaci. (foto: ESA, CC BY-SA 4.0)

Vědci vyvíjená kosmická „fritéza“ je zabezpečená proti únikům horkého oleje za letu a je vybavená vysokorychlostní kamerou s vysokým rozlišením. Badatelé s její pomocí sledovali bubliny vznikající při smažení a jejich chování, což je zásadní pro proces smažení. Rovněž zkoumali teplotu oleje a teplotu smažených brambor.

TIP: Salát vypěstovaný na oběžné dráze je stejně dobrý jako ten ze Země

Ukázalo se, že bubliny při smažení v mikrogravitaci se chovají velmi podobně jako při smažení na Zemi. Ještě sice bude nutné dalšími experimenty doladit detaily, zatím vše ale nasvědčuje tomu, že astronauti budou mít během vesmírných výprav možnost vylepšit si, v rozumné míře, jídelníček také smaženými dobrotami.


Další články v sekci