Salát vypěstovaný na oběžné dráze je stejně dobrý jako ten ze Země

10.03.2020 - Stanislav Mihulka

Experiment se zeleninou ve vesmíru dopadl na jedničku. Vesmírní zemědělci mají zelenou!

<p>Astronaut <strong>Shane Kimbrough</strong> u boxu Veggie pro pěstování zeleniny na ISS.</p>

Astronaut Shane Kimbrough u boxu Veggie pro pěstování zeleniny na ISS.


Reklama

Lidé mají chuť na čerstvou zeleninu i na oběžné dráze. Astronauté na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS už před lety dokázali vypěstovat salát, který tam také s chutí snědli. Je to důležitý krok pro přípravu budoucích dlouhodobých misí do vesmíru, které budou podstatně delší, než dnešní pobyty na oběžné dráze.

Velmi důležité ale je ověřit, zda je zelenina vypěstovaná ve vesmíru stejně hodnotná a pro lidské strávníky bezpečná. Je to stále stejný salát, případně jiné druhy zeleniny, ale přece jenom roste na oběžné dráze, kde se prostředí od toho pozemského v řadě parametrů liší. Především je tam mikrogravitace a dopadá tam více záření.

Salát z vesmíru

Astronauti v minulých letech na ISS vypěstovali na salát ze sterilizovaných semen v zařízení Vegetable Production System, přezdívaném Veggie. Ve stejné době probíhalo pěstování ve stejném zařízení i na Zemi. Box Veggie posílal data na Zemi a pak k odborníkům doputovaly i vzorky samotného salátu, které odolaly mlsným astronautům. 

TIP: Astronauti na ISS testují řasový bioreaktor, který vyrábí kyslík i jídlo

Christina Khodadad z výzkumného centra Kennedy Space Center a její spolupracovníci provedli detailní chemické a biologické analýzy salátu z oběžné dráhy i z pozemního experimentu. Přečetli i DNA bakterií, které žily na kořenech salátu. Výsledky jednoznačně ukázaly, že salát vypěstovaný na ISS je zcela srovnatelný se salátem ze Země. Vesmírné zemědělství má zelenou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Frontiers

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907