Hubertium covidum: Nová invazní ploštěnka nese pandemické jméno

06.02.2022 - Stanislav Mihulka

Nově objevené dravé ploštěnky by časem mohly vyrazit na „spanilé invazní jízdy“ po světě

<p>Humbertium covidum – dravá invazní ploštěnka původem z Asie.</p>

Humbertium covidum – dravá invazní ploštěnka původem z Asie.


Reklama

Invazní vetřelci nemusejí být jen úporné plevele, nenasytní králíci, neúprosné kočky nebo záludné choroby. Někdy jde o zvláštní organismy, které ze všeho nejvíce připomínají filmové vetřelce či jiné mimozemské organismy. Zmíněný popis „sedí“ na invazní ploštěnky z kmene ploštěnců, poměrně jednoduše stavěné živočichy, kteří se ale přesto dovedou prosadit v nových oblastech.

Jean-Lou Justine z francouzského institutu ISYEB Národního přírodovědného muzea v Paříži a jeho spolupracovníci nedávno popsali dva nové druhy dravých invazních ploštěnek, které mají potenciál šířit se po světě. Podle vědců jde o nenasytné dravce, kteří nadšeně loví půdní živočichy – především žížaly, slimáky a hlemýždě. Pokud se ploštěnky namnoží, mohou místní faunu citelně zdecimovat.

Nenápadní vetřelci

Některé druhy dravých ploštěnek mohou dorůstat až jednoho metru délky, oba nově popsané druhy jsou ale mnohem menší – jen asi třícentimetrové, což je zřejmě i jedním z důvodů, proč zatím unikaly pozornosti odborníků.

Jedna z nich, vybarvená kovově černou, dostala jméno Humbertium covidum, které odkazuje na komplikovaný výzkum během lockdownů a vzdává hold obětem pandemie. „Covidová“ ploštěnka pochází zřejmě z Asie. Byla objevena v zahradách ve francouzských Pyrenejích a v italském Venetu.

Druhou z nově popsaných ploštěnek, která se teď jmenuje Diversibipalium mayottensis (na snímku vpravo), známe jen z jediného místa, z francouzského ostrova Mayotte, jednoho z Komorských ostrovů v Indickém oceánu. Na první pohled je nápadná opaleskující zelenou a modrou na základní hnědé barvě těla. Badatelé se domnívají, že pravděpodobně pochází z blízkého Madagaskaru, odkud ji kdysi nejspíš přivezli lidé.

TIP: Vetřelci v Evropě: Ve Francii se šíří veliké dravé ploštěnky

Přestože obě nově popsané ploštěnky nevypadají příliš nebezpečně, podle odborníků existuje reálné riziko, že by časem mohly vyrazit na „spanilé invazní jízdy“ po světě. Nejen pro zemědělce by pak mohly představovat nepříjemný problém.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907