Hvězda v laboratoři: Vědci vyrobili materiál z nitra bílého trpaslíka

19.08.2020 - Stanislav Mihulka

Když nemohou lidé k bílému trpaslíkovi, musí bílý trpaslík k nim. Alespoň jako simulace s výkonným laserem

<p>Ilustrace kousku bílého trpaslíka v experimentu</p>

Ilustrace kousku bílého trpaslíka v experimentu


Reklama

Vesmír je plný pozoruhodných těles, které dráždí naší zvědavost. V naprosté většině případů jsou ale od nás tak vzdálené, že je v dohledné době zcela nereálné se dostat do jejich blízkosti. Proto jsme ve výzkumu takových objektů obvykle odkázáni na pozorování z dálky. Pokrok ve vývoji technologií nám ale zároveň nabízí možnost alespoň v některých případech napodobit podmínky panující na extrémních vesmírných objektech v experimentech tady na Zemi.

Gilbert Collins z americké University of Rochester a jeho spolupracovníci využili výkonná zařízení a experimenty zařízení National Ignition Facility v laboratořích Lawrence Livermore National Laboratory, aby s jejich pomocí simulovali a následně prostudovali chování hmoty za extrémních podmínek v nitru bílého trpaslíka.

Simulace trpaslíka

Bílí trpaslíci jsou pozůstatky vyhořelých hvězd podobných Slunci. Během „umírání“ takové hvězdy dochází ke stlačení hmoty trpaslíka, takže je to extrémně hustá „zhroucená“ hmota. Typický bílý trpaslík je velký zhruba jako Země, ale jeho hmotnost se pohybuje kolem poloviny Slunce. Collinsův tým se rozhodl simulovat procesy, k nimiž dochází v nitru bílého trpaslíka při jeho vzniku.

TIP: Přeživší supernovy: Polomrtvý bílý trpaslík uhání vesmírem od místa exploze

Vědci postupovali tak, že nejprve umístili do speciální nádobky ze zlata zvané „hohlraum“ kuličku sloučeniny methylidynu (CH) o velikosti jednoho milimetru. Pak tuto kuličku zasáhli nanometrovým rentgenovým laserem, přičemž ji rozžhavili ji na téměř 3,5 milionů stupňů a stlačili na 100 až 450 milionů atmosfér. Pak už jen sledovali, co se bude dít...

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907