I rakovina má své slabé místo: Genetici vystopovali Achillovu patu nádorů

01.09.2021 - Stanislav Mihulka

Enzym CAIX pomáhá nádorům v růstu a jejich šíření v těle. Jeho zablokováním by bylo možné nádory likvidovat


Reklama

Když v těle roste nádor, stává se, že ho krevní cévy nestíhají zásobovat dostatečným množstvím okysličené krve. V důsledku toho vznikají v nádoru místa s nedostatkem kyslíku a zároveň v nich vzrůstá kyselost prostředí. Buňky nádoru na to reagují a vylučují enzymy, které neutralizují příliš kyselé prostředí.

Jedním z těchto enzymů je karbonická anhydráza IX (CAIX). Pro nádory je často velmi důležitá. S její pomocí nádory nejen v těle přežívají, ale také se agresivně šíří do okolních tkání. To ale zároveň z enzymu CAIX dělá zranitelné místo nádorů. Jak zjistil Shoukat Dedhar se svými spolupracovníky, omezení aktivity tohoto enzymu může zarazit růst buněk nádoru.

TIP: Sůl nad zlato: Nanočástice soli jsou schopné likvidovat buňky nádorů

Badatelé identifikovali sloučeninu označenou jako SLC-0111, která je účinným inhibitorem enzymu CAIX. V této chvíli probíhá první fáze klinických testů, které ověřují možnosti této sloučeniny v léčbě pacientů s nádory.

Enzym CAIX také chrání buňky nádoru před takzvanou ferroptózou, což je typ programované buněčné smrti, která zahrnuje volné ionty železa v buňce a tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů. Použití sloučeniny SLC-0111 k zablokování enzymu CAIX společně s látkami vyvolávajícími ferroptózu by mohlo vést k zániku nádorových buněk a destrukci celého nádoru.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907