I rakovina má své slabé místo: Genetici vystopovali Achillovu patu nádorů

01.09.2021 - Stanislav Mihulka

Enzym CAIX pomáhá nádorům v růstu a jejich šíření v těle. Jeho zablokováním by bylo možné nádory likvidovat


Reklama

Když v těle roste nádor, stává se, že ho krevní cévy nestíhají zásobovat dostatečným množstvím okysličené krve. V důsledku toho vznikají v nádoru místa s nedostatkem kyslíku a zároveň v nich vzrůstá kyselost prostředí. Buňky nádoru na to reagují a vylučují enzymy, které neutralizují příliš kyselé prostředí.

Jedním z těchto enzymů je karbonická anhydráza IX (CAIX). Pro nádory je často velmi důležitá. S její pomocí nádory nejen v těle přežívají, ale také se agresivně šíří do okolních tkání. To ale zároveň z enzymu CAIX dělá zranitelné místo nádorů. Jak zjistil Shoukat Dedhar se svými spolupracovníky, omezení aktivity tohoto enzymu může zarazit růst buněk nádoru.

TIP: Sůl nad zlato: Nanočástice soli jsou schopné likvidovat buňky nádorů

Badatelé identifikovali sloučeninu označenou jako SLC-0111, která je účinným inhibitorem enzymu CAIX. V této chvíli probíhá první fáze klinických testů, které ověřují možnosti této sloučeniny v léčbě pacientů s nádory.

Enzym CAIX také chrání buňky nádoru před takzvanou ferroptózou, což je typ programované buněčné smrti, která zahrnuje volné ionty železa v buňce a tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů. Použití sloučeniny SLC-0111 k zablokování enzymu CAIX společně s látkami vyvolávajícími ferroptózu by mohlo vést k zániku nádorových buněk a destrukci celého nádoru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907