Ikonický snímek 20. století: Kdo byl neznámý mladík s modrýma očima?

28.02.2019 - Alena Flimelová

<p>Jeden z ikonických snímků války ve Vietnamu zobrazuje Larryho Chaffina, který do Vietnamu odešel v květnu 1965 ve věku pouhých 19 let a jenž tam sloužil jeden rok.</p>

Jeden z ikonických snímků války ve Vietnamu zobrazuje Larryho Chaffina, který do Vietnamu odešel v květnu 1965 ve věku pouhých 19 let a jenž tam sloužil jeden rok.


Reklama

Ve Vietnamu vzniklo mnoho fotografií, jež lze označit za ikonické a které jsou věrným otiskem tehdejší reality války v džungli. Většinu proslulých snímků vytvořil ve Vietnamu německý válečný fotograf Horst Faas (1933–2012), který pracoval pro agenturu AP. Nebyl v té době žádným nováčkem – měl za sebou už fotografickou dokumentaci například války v Alžírsku. O jeho oddanosti práci svědčí mimo jiné fakt, že i když roku 1967 utrpěl ve Vietnamu vážné zranění, přesto na tomto bojišti zůstal a dále válečné události dokumentoval.

Kromě samotného fotografování se také značnou měrou zasloužil o publikování dvou slavných a zároveň silně kontroverzních snímků z Vietnamu, které agentury pro hrůzný obsah vůbec nechtěly pustit dále do médií. Jednalo se o snímek Eddie Adamse zachycující popravu zajatce Vietkongu v Saigonu z roku 1968 a snímek takzvané Napalm girl (nahé dívenky Kim Phuc utíkající po zasažení napalmem) vyfotografované v červnu 1972 Nickem Utem. Faas byl za své počiny dvakrát odměněn prestižní žurnalistickou a uměleckou Pulitzerovou cenou.

Vietnamská Mona Lisa

Jedna z jeho fotografií však v sobě nese zvláštní kouzlo. Vyzařuje z ní smutek mladých mužů vytržených ze svých mírových životů v USA a odvedených do Vietnamu. Fotografu Faasovi se 18. června 1965 povedla podobná věc jako na počátku 16. století Leonardu da Vinci na portrétu Mony Lisy – zachytil plachý a tajuplný úsměv, který nutně musí uhranout každého, kdo se na snímek podívá.

Toho dne působil Faas spolu se 173. výsadkovou brigádou v oblasti Phouc Vinh v jižním Vietnamu, kde vyfotografoval hezkého muže s pronikavě modrýma očima, jehož uhrančivý pohled i mladistvá tvář prozrazují nevinnost mládí. Zároveň však páska na helmě s nápisem „War Is Hell“ (Válka je peklo) poukazuje na skutečnost, že tento mladík již mnohé viděl a zažil. Tento a jemu podobné texty se staly jakýmsi němým protestem mnohých amerických vojáků proti válce. A právě tento kontrast – nevinnost mládí a prožité hrůzy války – se staly důvodem, proč měla média o snímek takový zájem.

Neznámý mladík s modrýma očima

Identita pěkného mladíka však zůstávala po dlouhá léta neznámá, protože i sám Faas dodal k fotografi i následující popisek: „Snímek neznámého vojáka byl pořízen 18. června 1965. Voják byl se svou jednotkou, 173. výsadkovou brigádou, na letišti Phouc Vinh v jižním Vietnamu, kde plnil své povinnosti při obraně prostoru.“ Až po několika desítkách let se podařilo zjistit, že voják na snímku byl Larry Wayne Chaffin (1946–1985), který do Vietnamu odešel v květnu 1965 ve věku pouhých 19 let a jenž tam sloužil jeden rok. Poté se oženil se svou dívkou Fran, avšak velmi těžko se prý začleňoval do civilního života a již roku 1985 zemřel.

TIP: Slavná Afghánská dívka je ve vězení: Hrozí jí až 12 let za mřížemi

V roce 2012 vdova po Chaffinovi prohlásila, že onen po dlouhá léta neznámý voják je její manžel, což doložila mnoha rodinnými snímky. Při té příležitosti si vzpomněla na příhodu, která se odehrála při Larryho návratu z Vietnamu. Prý měl při výstupu z letadla v podpaží výtisk armádního periodika Stars and Stripes. Ukázal jí onen snímek v novinách a s lehkou nadsázkou řekl: „Tento obrázek ze mne jednou udělá boháče.“

Chaffin se toho však bohužel nedožil – zemřel v pouhých 39 letech v důsledku komplikací diabetu. Někdy se udává, že tato nemoc se u něj rozvinula v důsledku působení přípravku Agent Orange používaného ve Vietnamu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907