Nová generace? Lockheed zahájil stavbu tichého nadzvukového dopravního letounu

Tichý nadzvukový dopravní letoun X-59 QueSST opustil rýsovací prkna a přešel do fáze výroby

20.11.2018 - Stanislav MihulkaV posledních letech se stále více hovoří o nástupu nové generace dopravních letounů. Mělo by jít o nadzvuková dopravní letadla, která budou mnohem pokročilejší, než legendární Concorde. Mimo jiné by nové supersoniky měly být i výrazně tišší. 

Tichá nadzvuková dopravní letadla vyvíjí i společnost Lockheed Martin, především její slavná divize pokročilých technologií Skunk Works. Jejich letoun X-59 Quiet Supersonic Technology (QueSST) právě v těchto dnech opustil rýsovací prkna a displeje počítačů a přešel do fáze výroby. Pokud vše půjde podle plánu, revoluční dopravní letoun, který bude zároveň nadzvukový a tichý, by měl absolvovat první let již v roce 2021.

TIP: Tiché nadzvukové letadlo od Lockheed Martin budou testovat v tunelu

Supersonik X-59 QueSST by měl létat ve výšce kolem 17 kilometrů maximální rychlostí Mach 1,27, čili 1 512 kilometrů za hodinu. Díky své pozoruhodné konstrukci by měl při překračování rychlost zvuku vyvolávat sonické třesky, které ale nebudou ohlušující. Vývojáři slibují výrazně nižší hlučnost, odpovídající zvuku zabouchnutých dveří u auta.

 

  • Zdroj textu

    Lockheed Martin

  • Zdroj fotografií

    Lockheed Martin


Další články v sekci