Vědci jsou přesvědčeni, že našli počáteční datum slavného mechanismu z Antikythéry

Nová studie řeckých odborníků stanovila počáteční den nastavení slavného mechanismu z Antikythéry. Ne všichni odborníci ale sdílejí jejich závěry

19.04.2022 - Stanislav MihulkaJen málokterý archeologický nález vzbudil tolik očekávání, emocí a otázek, jako mechanismus z Antikythéry. Záhy po jeho objevu v roce 1902, ve vraku římské lodi, která se potopila v prvním století před naším letopočtem u řeckého ostrova Antikythéra, bylo jasné, že jde o něčo zvláštního.

Tajemství z Antikythéry

Kolem mechanismu se vyrojila celá řada teorií, které nabízely více či méně uvěřitelná vysvětlení o jeho původu. Postupně se ukázalo, že jde o velmi důmyslné, ale nikterak magické zařízení, které sloužilo k předpovídání pozic Slunce, Měsíce a planet, stejně jako zatmění Měsíce a Slunce. Je to vlastně ručně poháněný analogový počítač, nejstarší svého druhu. Přesto o něm stále zjišťujeme nové věci a tato dávná technologie nás nepřestává překvapovat.

Aristeidis Voulgaris, který vede projekt rekonstrukce mechanismu, společně se svými spolupracovníky nyní určil datum, k němuž byl mechanismus z Antikythéry nastaven.

Počáteční datum je přitom podle vědců klíčové – jde podle nich o datum, na kterém jsou založené všechny další výpočty. „Aby bylo možné použít měřicí přístroj, je před samotnou procedurou měření zapotřebí stanovit pevný referenční bod,“ uvádějí vědci ve své zprávě publikované v akademickém žurnálu PLoS ONE. Stejně jako kalendář potřebuje své počáteční pevné datum, je pevný bod zapotřebí i pro výpočty založené na mechanismu Antikythéry.

Hledání nuly

Badatelé analyzovali konstrukci mechanismu a údaje o významných dnech z inkriminovaného období. Nakonec dospěli ke dni 22. prosince roku 178 před naším letopočtem, což je podle nich datum, k němuž byl strojek kalibrován. Jde prý o nejstarší datum, z něhož vycházejí výpočty na tomto mechanismu.

Zmíněné datum přitom nebylo úpně chudé na zajímavé události. Váže se k němu výrazné zatmění Slunce, které trvalo déle než 12 minut, nástup nové měsíční fáze a následující den patřil zimnímu slunovratu.

TIP: Digitální model odkrývá tajemství záhadného „mechanismu z Antikythéry“

Ne všichni odborníci ale sdílejí závěry týmu FRAMe. Například Alexander Jones, historik z Newyorské univerzity, není přesvědčen, že by předkládané závěry obstály v seriózním kompetentním hodnocení a upozorňuje, že pokud by zmíněné nastavení mechanismu platilo, znamenalo by to, že období spojované se sklizní hroznů by připadalo na únor. Nejen profesor Jones tak dává přednost dříve zjištěnému „startovacímu datu“, které bylo v roce 2014 stanoveno na 12. května 204 před naším letopočtem.


Další články v sekci