Invazi sršní asijských do Evropy odstartovala v roce 2004 jediná královna

Dnes žije v Evropě mnoho milionů sršní asijských. Rozsáhlou invazi odstartovala v roce 2004 zásilka keramiky z Číny.

28.12.2022 - Stanislav Mihulka



Invazní druhy jsou pověstné schopností šířit se na novém území rychlostí blesku. Původní druhy obvykle nejsou připravené na příchod nového druhu, což mu poskytuje značnou výhodu. Zářným příkladem je sršeň asijská (Vespa velutina), jedna z několika asijských druhů sršní, které teď budí paniku na jiných kontinentech. Dalším známým příkladem je sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), která nedávno pronikla do Severní Ameriky.

Sršeň asijská se dokáže šířit rychlostí přes 80 kilometrů ročně. V roce 2004 se dostala do Evropy a hned zahájila úspěšnou invazní „kariéru“. Nemá tu mnoho přirozených nepřátel a podstatnou výhodou pro ni je, že se zdejší kořist, což je především včela medonosná, neumí útokům sršní asijských bránit.

Nebezpečný lovec včel

Sršeň asijská je výjimečně zdatný lovec. Patří mezi nejlepší letce a nejvíce efektivní predátory v celém příbuzenstvu sršní a vos. Číhá v letu na včely vracející se do úlu a loví je. Ve srovnání se sršní domácí představují útoky asijských sršní pro evropské včelíny výrazně vyšší riziko. Asijské včely používají účinné obranné strategie s promyšleným výstražným a likvidačním systémem, které jsou ale poměrně složité. Evropské včely se takto bránit neumí a vůči vetřelci tak obvykle nemají šanci.

Eileen Dillane z irské University College Cork nedávno prostudovala tři mitochondriální geny sršně asijské z různých populací v rámci Evropy. Šlo hlavně o sršně z Francie, Španělska a Portugalska, ale i z dalších zemí. Ukázalo se, že tyto populace jsou geneticky prakticky totožné. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Journal of Hymenoptera.

Badatelé dospěli k závěru, že veškeré sršně asijské v Evropě, kterých je nyní jž mnoho milionů, pocházejí od jediné královny. Ta se na starý kontinent dostala v roce 2004 z Číny se zásilkou keramiky.

TIP: Zničí sršně Ameriku? Jak velkou hrozbu představuje invazní sršeň z Asie?

Invaze sršně asijské pokračuje, přičemž tito nebezpeční lovci ohrožují nejen včelstva, ale také lidské obyvatele invadovaných území. Nejsou sice tak útočné jako vosy a jsou naštěstí méně agresivní než v Asii, na rozdíl od evropských sršní ale asijským vetřelcům téměř nelze uniknout. Člověka dlouho pronásledují a mají velmi bolestivá žihadla. V Evropě mají již na svědomí i několik úmrtí.


Další články v sekci