Inženýři NASA vyrábějí trysky pro rakety úsporným 3D tiskem

27.03.2018 - Stanislav Mihulka

Do vesmíru se bude létat na levných a svižně vyráběných 3D tištěných tryskách

<p>Úspěšný test 3D tištěné trysky pro raketový motor.</p>

Úspěšný test 3D tištěné trysky pro raketový motor.


Reklama

Trysky raketových motorů musejí pracovat za extrémních teplot a tlaků. Na první pohled sice vypadají jednoduše, jejich výroba ale bývá komplikovaná, zdlouhavá a velmi nákladná. To je důvodem, proč specialisté vědeckého střediska NASA Marshall Space Flight Center (MSFC) vyvinuli nový postup výroby takových trysek.

Nový proces 3D tisku zvaný Laser Wire Direct Closeout (LWDC) umožňuje vyrábět trysky s nižšími náklady a výrazně rychleji. Liší se od většiny postupů 3D tisku podobných komponent, které jsou založené na tisknutí materiálu v podobě prášku. Vychází ze zpracování materiálu v podobě drátů.

3D tisk usnadní cesty do vesmíru 

Tým Marshall Space Flight Center s tímto novým postupem zkrátil výrobu trysek z několika měsíců na několik týdnů. Inženýři ověřili, že tento postup funguje, a také nové trysky otestovali v pozemních zkouškách při provozu za vysokých teplot a tlaků.

TIP: Vytisknout a na start: Relativity Space plánují 3D tištěné nosné rakety

Nová technologie výroby trysek je již patentovaná a jistě se najdou zájemci o komerční výrobu trysek pro raketové motory, kteří ji využijí. Marshall Space Flight Center se tímto způsobem snaží podpořit investice do kosmických technologií a průzkumu vesmíru.

 

  • Zdroj textu:

    NASA/MSFC

  • Zdroj fotografií: NASA/MSFC/David Olive

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907