Jak konverzují mravenci? A co všechno si dokáží sdělit?

05.01.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Vědci již dlouho pozorují, že u některých druhů hmyzu dochází ke zvláštní „konverzaci“ připomínající líbání, při níž si daní jedinci vyměňují sliny. Zmíněné chování se odborně označuje jako trofalaxe, přičemž podrobnější výzkum švýcarských badatelů nedávno přinesl překvapivá zjištění: Při komunikaci „z úst do úst“ si mravenci druhu Camponotus floridanus předávají se slinami koktejl hormonů, proteinů a dalších drobných molekul. Vyměňují si tak nejen látky regulující růst, reprodukci či chování, ale i signály, jež jim umožňují poznat příbuzné a „kamarády“ z hnízda.

Podle autora studie Adrii LeBoeufa navíc mravenci využívají trofalaxi k tomu, aby rozhodli, které larvy v budoucnu uspějí: Pouze některým z nich totiž „servírují“ juvenilní hormon zvyšující pravděpodobnost, že se dožijí dospělosti, že budou větší než ostatní, nebo že se dokonce změní v královnu. Právě pomocí hormonů předávaných ve slinách tak mravenci podle odborníka rozhodují o společné budoucnosti své kolonie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907