Jak se liší hvězdné asociace od otevřených hvězdokup?

15.01.2022 - Michal Švanda

<p>Působivou hvězdnou asociaci, <strong>Orion OB1b</strong>, najdeme v oblasti Orionova pásu. Tvoří ji mladé horké hmotné stálice spektrálních tříd O a B.</p>

Působivou hvězdnou asociaci, Orion OB1b, najdeme v oblasti Orionova pásu. Tvoří ji mladé horké hmotné stálice spektrálních tříd O a B.


Reklama

Stálice ve vesmíru nevznikají osamoceně, nýbrž společně, v jakýchsi hvězdných porodnicích. Jakmile v oblaku převáží gravitační síla, začne kolabovat, a to hierarchicky. Z těch nejmenších plynných fragmentů vzniká množství jednotlivých stálic. Je-li jich málo, nanejvýš deset tisíc, nepojí je příliš silná gravitační vazba a časem se rozprchnou do okolí. Také v těchto případech hovoří astronomové o hvězdných asociacích či otevřených hvězdokupách. Hranice mezi uvedenými typy kup není pevná, obecně se však asociace považují spíš za řidší. 

TIP: Nejkrásnější společenství hvězd: Za tajemstvím rozzářených hvězdokup

Před deseti lety byl publikován odborný článek, který stanovil rigorózní kritérium rozlišující mezi hvězdnými asociacemi a otevřenými hvězdokupami. Aglomerace, v nichž průměrná délka života stálice přesahuje typickou dobu průchodu hvězdy konglomerátem, jsou (slabě) gravitačně vázány a lze je označit za hvězdokupy. V opačném případě gravitační vazba fakticky neexistuje a z hlediska definice jde o hvězdnou asociaci. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907