Japonský experiment ukázal, že roušky a respirátory jsou proti koronaviru účinné

25.10.2020 - Stanislav Mihulka

Japonské experimenty ukazují, že roušky a respirátory brání přenosu viru od nemocného a chrání i zdravé. Nejsou neproniknutelné, ale riziko přenosu dramaticky snižují

<p>Rouška či respirátor zůstává jednou z mála zbraní proti koronaviru</p>

Rouška či respirátor zůstává jednou z mála zbraní proti koronaviru


Reklama

Pokud jde o probíhající pandemii, jen máloco zatím víme úplně jistě a do detailů. Víme ale, že koronavirus SARS-CoV-2 se přenáší především vzduchem, a že je tudíž zásadní chránit sebe i druhé právě před tímto přenosem. Otázkou samozřejmě je, jak je taková ochrana účinná. Účinnost různých typů roušek proto nedávno ověřovali japonští badatelé z University of Tokyo. 

Japonští badatelé vytvořili experimentální komoru, do které umístili dvě hlavy lidských figurín. Jedna z nich byla vybavená rozprašovačem, který simuloval kašlání a produkoval skutečné částice koronaviru SARS-CoV-2. Druhá z hlav simulovala dýchání neinfikovaného člověka přes roušku či respirátor N95, tedy takový, který filtruje alespoň 95 % částic větších než 0,3 mikronu. Do této hlavy bylo zabudované zařízení, které lapalo virové částice.

Výsledky japonského výzkumu potvrzují, že roušky a respirátory skutečně fungují, i když jde o reálné částice pandemického koronaviru. Bavlněná rouška snižuje riziko přenosu až o 40 procent. Výrazně efektivnější je pak respirátor N95, který dokáže zachytit až 90 procent virových částic. Zároveň se ukázalo, že i když je respirátor správně nasazený a k obličeji je navíc připevněný páskou, nechrání svého nositele před infekcí koronavirem 100%. To je bohužel špatná zpráva zejména pro zdravotníky.

TIP: Špatné zprávy: Lékaři potvrzují, že koronavirus mohou přenášet lidé bez příznaků

Japonské experimenty také potvrdily, že ještě účinnější jsou roušky tehdy, když je nosí nakažený člověk. V takovém případě blokují více než polovinu virových částic, které nemocný vypouští do okolí. Jde o důležité zjištění, neboť z jiných výzkumů víme, že závažnost onemocnění covid-19 zřejmě souvisí s velikostí dávky viru, jakou dotyčný člověk dostane. Za prokázaný také vědci považují synergický efekt roušek a masek - riziko nákazy se dramaticky snižuje, nosí-li roušku nebo masku nakažený i zdravý jedinec.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907