Reklama


Jemen: Pohostinná země královny ze Sáby

02.12.2018 - Jana Štefaniková

Vnímavého pozorovatele, který zavítá do Jemenu, určitě vedle neobvyklé architektury, umění a pro nás exotického oblečení mužů a žen, upoutá také srdečná pohostinnost doprovázená specifickými jídelními zvyklostmi

<p>San'á je hlavním městem Jemenu. Je také jedním z jemenských měst, jejichž historie sahá až do starověku.</p>

San'á je hlavním městem Jemenu. Je také jedním z jemenských měst, jejichž historie sahá až do starověku.


Reklama

Četné projevy úcty ze strany Jemenců a neskrývané emoce při komunikaci s cizími návštěvníky, kterých v zemi zatím stále není moc, umocňují až pohádkový dojem z této pozoruhodné země. Rozmanitost Jemenu dotváří rozsáhlé pouště s velmi obtížnými životními podmínkami, četná pohoří s políčky šplhajícími až k vrcholkům hor, a městečka rozesetá i ve zdánlivě neobyvatelných oblastech.

Zaprášené zlato královny ze Sáby

Území v nejjižnějším cípu Arabského poloostrova přitahovalo pozornost už ve starověku. Přízvisko Arabia Felix (Štastná Arábie), které mu dali Římané, výmluvně dokládá, jak byla oblast dnešního Jemenu vnímána. K pověsti možná přispěl fakt, že se odtud po staletí vyvážela zejména káva a kadidlo. Především zde ale zřejmě bylo situováno v Bibli i Koránu zmiňované území panovnice Bilkis (což je jméno, které jí přisuzuje islámská tradice) – u nás známé jako královna ze Sáby. Podle Starého zákona se královna doslechla o velké moudrosti izraelského krále Šalomouna a vypravila se o ní sama přesvědčit. Jako dary s sebou přivezla vzácné balzámy, drahokamy a 120 talentů zlata. To o bohatství její země mnohé vypovídá.

Dnešní Jemen je ovšem jednou z nejchudších arabských zemí a snaží se vypořádat s problémem ubývajících ropných zdrojů, kterým stále vděčí za relativní ekonomickou prosperitu. Vláda se snaží situaci řešit reformami a programy podporujícími jiné typy průmyslu.

Listy místo skleničky

Jemen ovšem není žádná zaostalá výspa civilizace, v posledních desetiletích spojila důležitá města síť asfaltových silnic, funguje veřejná doprava, přibývá osobních aut. Země se modernizuje. Ve velkých městech je k dostání veškeré nám známé spotřební zboží, fungují služby, kanalizace. Jsou zde nemocnice, univerzity, muzea.

Společnost v minulosti ovlivnilo i křesťanství nebo židovské náboženství, ovšem s vlnou islamizace se hlavní oporou společenského řádu stalo právě toto náboženství. Pro Jemence je rovněž stále nesmírně důležité tradiční rodové a kmenové uspořádání.

TIP: Jemen: Terorismus, únosy a beznaděj

Odlišný a v mnohém poklidnější rytmus života Jemenců zahrnuje islámské rituály (pětkrát denně modlitba, postní měsíc Ramadán aj.), nákladné mnohadenní svatby a rodinné oslavy plné tance. A taky kat – keř pěstovaný pro listy s narkotickými účinky, které muži ve skupinách obvykle žvýkají každý den v odpoledních hodinách (a ženy údajně v soukromí). Žvýkání katu zvyšuje fyzickou výdrž, zahání chuť k jídlu a spánek a „katové sedánky“ jsou tradiční příležitostí k projednání rodinných nebo obchodních záležitostí. Na druhou stranu je třeba říct, že tomuto zvyku, kterému propadla valná většina populace, je přisuzován negativní vliv na hospodářskou produktivitu. Otázka ovšem je, zda totožnou úlohu nehraje v jiných společnostech alkohol, který je zde téměř neznámou záležitostí.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Polární liška bude jedním z živočichů, jimž zvětšená plocha a vyšší teploty pravděpodobně uškodí.

Příroda

Potravinové lístky z dob Protektorátu

Historie

<h3>Bouře století (USA, 1993)</h3>Na začátku března 1993 zasáhla východ Spojených států bouře, která ovlivnila život poloviny Američanů. <strong>Například i na známé floridské pláži Daytona klesly teploty pod nulu a v Birminghamu, největším městě jižně položeného státu Alabama, napadlo přes třicet centimetrů sněhu.</strong> Směrem na sever sněhová pokrývka mohutněla. Od Alabamy po Kanadu byly zaznamenány rekordní srážky, kvůli nimž zemřelo 270 lidí. V newyorských Syrakusách spadlo přes metr sněhu a v oblasti Apalačských hor ještě o dalších třicet centimetrů víc. Na mnoha místech dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 110 km/h a někde dokonce přesáhl 150 km/h.

Revue

Snímek NASA (NAC) potvrzuje pravost čínských snímků (4x Frame) z přistání na odvrácené straně Měsíce

Vesmír
Revue

Robotické rameno 3D tiskárny tiskne plastový nábytek.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907