Jeskyně na Gibraltaru by mohla být jedním z posledních útočišť neandertálců

04.10.2021 - Stanislav Mihulka

Neandertálci vymřeli asi před 40 tisíci lety. Nově odkryté prostory v jeskyni Vanguard Cave mohly být jedním z posledních útočišť, které tito naši nejbližší příbuzní obývali

<p>Prostory v jeskyni Vanguard Cave, které byly odkryty po 40 tisících letech</p>

Prostory v jeskyni Vanguard Cave, které byly odkryty po 40 tisících letech


Reklama

První lebka neandertálce, ještě před slavným objevem v německém Neanderthalu, byla nalezena na Gibraltaru v roce 1848. O zajímavé nálezy zde ale není nouze ani dnes. Archeologové zde nedávno odkryli doposud neznámé prostory v přímořské jeskyni Vanguard Cave. Vchod do těchto prostor byl zasypán pískem, po dobu nejméně 40 tisíc let.

První průzkum objevených prostor, jejichž délka je zhruba 13 metrů, odhalil pozůstatky rysa, hyen a supů bělohlavých. Rovněž zde vědci nalezli stopy drápů na stěně jeskyně, které tam zanechal neznámý dravec, a také velkou mořskou mušli. Tu tam podle všeho přinesli lidé, kteří tam v té době žili. Podle archeologů šlo pravděpodobně o neandertálce.

TIP: Neandertálec a moře: Naši nejbližší příbuzní rybařili a milovali mořské plody

Zatím není úplně zřejmá povaha nálezu. Jednou z možností je, že jde o hrobku nebo pohřebiště neandertálců. V okolních jeskyních se již dlouho nalézají nejrůznější stopy po jejich přítomnosti. Nově objevené prostory by podle vědců mohly být jedním z posledních útočišť neandertálců, než naši nejbližší příbuzní vymřeli.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907