Jezdec na bezhlavém koni: Unikátní archeologický nález z jižního Německa

04.02.2022 - Stanislav Mihulka

Bezhlavých jezdců známe z dávných příběhů bezpočet. U německého Knittlingenu archeologové nedávno objevili něco mnohem znepokojivějšího – jezdce na bezhlavém koni


Reklama

Archeologové objevili na starověkém hřbitově u německého Knittlingenu znepokojivý obraz – během vykopávek zde narazili na kosterní pozůstatky muže pohřbeného před 1 400 lety. Na tom by nebylo nic neobvyklého, nedaleko něj ale objevili další ostatky, tentokrát zvířecí. Podrobný průzkum ukázal, že jde o ostatky bezhlavého koně.

Objevené hroby pocházejí z časů francké říše, z období vlády Merovejců, první dynastie tohoto státního útvaru, která vládla až do nástupu dynastie Karlovců v roce 751. Archeolog Folke Damminger, který vedl vykopávky, se domnívá, že pohřbený muž sloužil merovejským králům a byl členem místní elity. Byl také patrně majitelem pohřbeného bezhlavého koně.

Jezdec na bezhlavém koni

Proč přesně byl muž pohřben poblíž bezhlavého koně archeologové netuší. S největší pravděpodobností byla dekapitace koně součástí pohřebního obřadu. Folke Damminger se domnívá, že pohřbený kůň nejspíš nepředstavoval obětinu v pravém slova smyslu. Spíše šlo o součást výbavy pohřbeného pro jeho posmrtný život. Hlavu koně badatelé zatím neobjevili.

TIP: Záhada římských hrobů: Proč v Británii pohřbívali nebožtíky s useknutou hlavou?

Archeologové na této lokalitě objevili pozůstatky několika dalších lidí, kteří žili ve stejné době jako jezdec a bezhlavý kůň. Někteří z nich byli pohřbeni s bohatou výbavou, včetně zlatých šperků nebo se zbraněmi, jako byly meče, štíty nebo kopí. Výzkum hrobů bude i nadále pokračovat. Vědce například zajímá, jak starý byl pohřbený muž a v jaké byl kondici, když zemřel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907