Jezdec na bezhlavém koni: Unikátní archeologický nález z jižního Německa

04.02.2022 - Stanislav Mihulka

Bezhlavých jezdců známe z dávných příběhů bezpočet. U německého Knittlingenu archeologové nedávno objevili něco mnohem znepokojivějšího – jezdce na bezhlavém koni


Reklama

Archeologové objevili na starověkém hřbitově u německého Knittlingenu znepokojivý obraz – během vykopávek zde narazili na kosterní pozůstatky muže pohřbeného před 1 400 lety. Na tom by nebylo nic neobvyklého, nedaleko něj ale objevili další ostatky, tentokrát zvířecí. Podrobný průzkum ukázal, že jde o ostatky bezhlavého koně.

Objevené hroby pocházejí z časů francké říše, z období vlády Merovejců, první dynastie tohoto státního útvaru, která vládla až do nástupu dynastie Karlovců v roce 751. Archeolog Folke Damminger, který vedl vykopávky, se domnívá, že pohřbený muž sloužil merovejským králům a byl členem místní elity. Byl také patrně majitelem pohřbeného bezhlavého koně.

Jezdec na bezhlavém koni

Proč přesně byl muž pohřben poblíž bezhlavého koně archeologové netuší. S největší pravděpodobností byla dekapitace koně součástí pohřebního obřadu. Folke Damminger se domnívá, že pohřbený kůň nejspíš nepředstavoval obětinu v pravém slova smyslu. Spíše šlo o součást výbavy pohřbeného pro jeho posmrtný život. Hlavu koně badatelé zatím neobjevili.

TIP: Záhada římských hrobů: Proč v Británii pohřbívali nebožtíky s useknutou hlavou?

Archeologové na této lokalitě objevili pozůstatky několika dalších lidí, kteří žili ve stejné době jako jezdec a bezhlavý kůň. Někteří z nich byli pohřbeni s bohatou výbavou, včetně zlatých šperků nebo se zbraněmi, jako byly meče, štíty nebo kopí. Výzkum hrobů bude i nadále pokračovat. Vědce například zajímá, jak starý byl pohřbený muž a v jaké byl kondici, když zemřel.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907