K Měsíci poletí megacubesat CAPSTONE, testovat orbitu pro Gateway

18.05.2022 - Stanislav Mihulka

Americká sonda CAPSTONE prověří stabilitu plánované oběžné dráhy budoucí lunární orbitální stanice Gateway

<p>CAPSTONE na orbitě Luny</p>

CAPSTONE na orbitě Luny


Reklama

Součástí amerického programu návratu na Měsíc Artemis je vybudování infrastruktury pro dlouhodobý průzkum našeho souputníka. Klíčovým prvkem by se přitom měla stát orbitální stanice Lunar Gateway, která bude přestupní zastávkou při cestách na povrch Luny. Kolem Měsíce má kroužit po halo oběžné dráze NRHO (Near rectilinear halo orbit), čili od pólu k pólu. Halo orbity jsou trojrozměrné oběžné dráhy, které vedou poblíž některého z Lagrangeových bodů.

Potíž je v tom, že tato lunární orbita není prověřená. NASA proto ve spolupráci se společností Rocket Lab vyšle na konci května k Měsící misi „Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment“ (CAPSTONE), jejímž cílem bude otestovat dlouhodobou stabilitu této oběžné dráhy.

Megacubesat ze 12 jednotek

Sonda CAPSTONE je cubesat americké společnosti Advanced Space vytvořený z celkem 12 cubesatových jednotek tvaru krychle. K Luně poletí čtyři měsíce, a pak stráví přinejmenším 6 měsíců na zmíněné halo oběžné dráze. Mise CAPSTONE bude vůbec první, která využije uvedenou oběžnou dráhu 

TIP: SkyFire: NASA pošle k Měsíci sondu sestavenou ze 6 CubeSatů

Orbita NRHO mise CAPSTONE bude mít eliptický tvar. V nejvzdálenějším budě, nad jižním pólem, se sonda bude pohybovat ve vzdálenosti 76 tisíc kilometrů od povrchu Luny, zatímco v nejbližším bodě dráhy nad severním pólem bude vzdálená 3 400 kilometrů. Jeden oběh zabere megacubesatu necelý týden času.

Operátoři mise CAPSTONE budou testovat nároky uvedené oběžné dráhy na korekce pomocí raketového pohonu sondy. Rovněž je čeká ověření spolehlivosti inovativního navigačního systému, který bude zjišťovat polohu CAPSTONE vzhledem k americkému orbiteru Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), aniž by se přitom musel spoléhat na pozemní stanice.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907