Kanadské řeky a nádrže čelí invazi obřích zlatých rybek

10.03.2023 - Stanislav Mihulka

V kanadských řekách se šíří obří karasi zlatí, které do přírody vypustili akvaristé. Přerostlé zlaté rybky zde ohrožují celé ekosystémy


Reklama

Karasi zlatí (Carassius auratus) z příbuzenstva kaprů, vypadají nevinně. Pocházejí z východní Asie a dnes jde o jedny z nejčastějších akvarijních ryb. Jejich záměrné vypouštění do volné přírody ovšem není bez následků – tyto zlaté rybky jsou velmi odolné a nenáročné, žijí dlouho a mohou dorůstat mimořádných velikostí. Zejména v Severní Americe představují takto vypuštění karasi značný problém – objevují se zprávy o množství gigantických zlatých rybek, které pronikají do vodních toků a nádrží v Kanadě.

Invazní zlaté klony

Karasi zlatí se vyznačují značným apetitem a velmi rychle se množí. Podle Briana Heise z Thompson Rivers University vyprodukuje jediná samice za rok kolem 150 tisíc jiker a dokáže se obejít bez samců. „U zlatých rybek dochází ke gynogenezi. To je speciální způsob množení, kdy jikra dostane impulz od spermie jiného druhu ryby,“ vysvětluje Heise pro kanadskou veřejnoprávní televizní stanici CBC. „Stačí k tomu pouhá přítomnost takové spermie a jikra zlaté rybky se začne vyvíjet, i když nedošlo k jejímu oplodnění.“ Vznikají tak vlastně klony samic.

TIP: Invaze krasavců: Proč jsou perutýni ohniví v oceánu tak úspěšní?

Zlaté rybky v Kanadě vytlačují domácí druhy ryb a roznášejí nepříjemné choroby a parazity, které ohrožují ostatní živočichy. Často také kalí vodu až do té míry, že dochází k omezení nebo dokonce k zamezení růstu vodních rostlin. Invazní ryby tímto způsobem mění celé vodní ekosystémy. Kanadské úřady i odborníci proto apelují na veřejnost, aby lidé v žádném případě zlaté rybky nevypouštěli do volné přírody.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907