Klíčový mikrob: Vědci zjistili, která bakterie je pro nás důležitá při užívání antibiotik

22.01.2020 - Stanislav Mihulka

Ve střevech máme mikroba anděla strážného, který nám poskytuje ochranu před „zlými“ patogeny


Reklama

Antibiotika jsou skvělým lékem proti bakteriálním infekcím, pokud ale nenarazí na rezistentní bakterie. Bohužel také platí, že antibiotika si příliš nevybírají. Jsou jako kobercové bombardování, které sice zničí vojenské síly protivníka, ale spolu s nimi zahyne i spousta nevinných a často užitečných civilistů.

Když antibiotika zlikvidují velké množství bakterií v lidském těle, může se stát, že se najednou lavinovitě namnoží nějaký odolný patogen, jako jsou některé kmeny bakterie E. coli nebo salmonely. Pak může dojít k ještě závažnější infekci, než byla ta původní, léčená antibiotiky.

TIP: Vědci omladili imunitní systém výměnou střevní mikroflóry

Mezinárodní tým odborníků nedávno odhalil jeden konkrétní druh bakterií, který je zcela klíčový pro ochranu lidského těla před rozšířením nebezpečných patogenů po užívání antibiotik. Tento anděl strážný se jmenuje Klebsiella michiganensis a ve střevech bývá obvykle přítomný jen v malém počtu. V případě potřeby ale dokáže zmíněné „zlé“ mikroby udržet na uzdě, nejspíš tím, že jim ujídá klíčové živiny. Podávání této bakterie pacientům by tak mohlo zásadně zlepšit léčbu celé řady nebezpečných infekcí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IGC

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907