Klíčový mikrob: Vědci zjistili, která bakterie je pro nás důležitá při užívání antibiotik

Ve střevech máme mikroba anděla strážného, který nám poskytuje ochranu před „zlými“ patogeny

22.01.2020 - Stanislav Mihulka



Antibiotika jsou skvělým lékem proti bakteriálním infekcím, pokud ale nenarazí na rezistentní bakterie. Bohužel také platí, že antibiotika si příliš nevybírají. Jsou jako kobercové bombardování, které sice zničí vojenské síly protivníka, ale spolu s nimi zahyne i spousta nevinných a často užitečných civilistů.

Když antibiotika zlikvidují velké množství bakterií v lidském těle, může se stát, že se najednou lavinovitě namnoží nějaký odolný patogen, jako jsou některé kmeny bakterie E. coli nebo salmonely. Pak může dojít k ještě závažnější infekci, než byla ta původní, léčená antibiotiky.

TIP: Vědci omladili imunitní systém výměnou střevní mikroflóry

Mezinárodní tým odborníků nedávno odhalil jeden konkrétní druh bakterií, který je zcela klíčový pro ochranu lidského těla před rozšířením nebezpečných patogenů po užívání antibiotik. Tento anděl strážný se jmenuje Klebsiella michiganensis a ve střevech bývá obvykle přítomný jen v malém počtu. V případě potřeby ale dokáže zmíněné „zlé“ mikroby udržet na uzdě, nejspíš tím, že jim ujídá klíčové živiny. Podávání této bakterie pacientům by tak mohlo zásadně zlepšit léčbu celé řady nebezpečných infekcí.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci