Klíčový mikrob: Vědci zjistili, která bakterie je pro nás důležitá při užívání antibiotik

22.01.2020 - Stanislav Mihulka

Ve střevech máme mikroba anděla strážného, který nám poskytuje ochranu před „zlými“ patogeny


Reklama

Antibiotika jsou skvělým lékem proti bakteriálním infekcím, pokud ale nenarazí na rezistentní bakterie. Bohužel také platí, že antibiotika si příliš nevybírají. Jsou jako kobercové bombardování, které sice zničí vojenské síly protivníka, ale spolu s nimi zahyne i spousta nevinných a často užitečných civilistů.

Když antibiotika zlikvidují velké množství bakterií v lidském těle, může se stát, že se najednou lavinovitě namnoží nějaký odolný patogen, jako jsou některé kmeny bakterie E. coli nebo salmonely. Pak může dojít k ještě závažnější infekci, než byla ta původní, léčená antibiotiky.

TIP: Vědci omladili imunitní systém výměnou střevní mikroflóry

Mezinárodní tým odborníků nedávno odhalil jeden konkrétní druh bakterií, který je zcela klíčový pro ochranu lidského těla před rozšířením nebezpečných patogenů po užívání antibiotik. Tento anděl strážný se jmenuje Klebsiella michiganensis a ve střevech bývá obvykle přítomný jen v malém počtu. V případě potřeby ale dokáže zmíněné „zlé“ mikroby udržet na uzdě, nejspíš tím, že jim ujídá klíčové živiny. Podávání této bakterie pacientům by tak mohlo zásadně zlepšit léčbu celé řady nebezpečných infekcí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IGC

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907