Konec mise Philae: Rosetta dnes vypne komunikační rozhraní

27.07.2016 - Martin Reichman

Od posledního spojení sondy Rosetty s modulem Philae uběhl již více než rok. Dnes mise Philae definitivně skončí


Reklama

Dnes je to přesně 1 rok, 8 měsíců, 2 týdny a 1 den od přistání modulu Philae na kometě 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Zároveň je dnešek také dnem, kdy příběh Philae definitivně končí. Během dneška Rosetta vypne komunikační rozhraní pro komunikaci se svým výsadkovým modulem. Poslední spojení s Philae se Rosettě podařilo navázat před více než rokem – 9. července 2015. Veškeré další pokusy o navázání spojení již byly neúspěšné.

Definitivní konec je na dohled

Vypnutí rozhraní je zároveň přípravou na konec mise samotné Rosetty. Na konci července bude sonda již příliš daleko od Slunce a je třeba začít počítat každý ušetřený watt (v případě vypnutí komunikačního rozhraní sonda ušetří přibližně 4 watty).

TIP: Rosetta se opět shledá s Philae: Na konci září dosedne na kometu

Definitivní konec této mise je plánován na konec září, kdy Rosetta zakončí svou pouť dosednutím či řízeným dopadem na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Cílovým místem dosednutí má být oblast Agilkia. Jde tedy o stejné místo, kam v listopadu 2014 dosedl i modul Philae. Oba stroje by tak měly na povrchu jádra komety spočinout nedaleko od sebe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907