Konec mise Philae: Rosetta dnes vypne komunikační rozhraní

27.07.2016 - Martin Reichman

Od posledního spojení sondy Rosetty s modulem Philae uběhl již více než rok. Dnes mise Philae definitivně skončí


Reklama

Dnes je to přesně 1 rok, 8 měsíců, 2 týdny a 1 den od přistání modulu Philae na kometě 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Zároveň je dnešek také dnem, kdy příběh Philae definitivně končí. Během dneška Rosetta vypne komunikační rozhraní pro komunikaci se svým výsadkovým modulem. Poslední spojení s Philae se Rosettě podařilo navázat před více než rokem – 9. července 2015. Veškeré další pokusy o navázání spojení již byly neúspěšné.

Definitivní konec je na dohled

Vypnutí rozhraní je zároveň přípravou na konec mise samotné Rosetty. Na konci července bude sonda již příliš daleko od Slunce a je třeba začít počítat každý ušetřený watt (v případě vypnutí komunikačního rozhraní sonda ušetří přibližně 4 watty).

TIP: Rosetta se opět shledá s Philae: Na konci září dosedne na kometu

Definitivní konec této mise je plánován na konec září, kdy Rosetta zakončí svou pouť dosednutím či řízeným dopadem na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Cílovým místem dosednutí má být oblast Agilkia. Jde tedy o stejné místo, kam v listopadu 2014 dosedl i modul Philae. Oba stroje by tak měly na povrchu jádra komety spočinout nedaleko od sebe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907