Královské námořnictvo chce čistit oceány novými robotickými minolovkami

09.05.2018 - Stanislav Mihulka

Námořníci už nebudou muset riskovat životy při zneškodňování min. Autonomní systém to udělá za ně

<p>Autonomní minolovkový systém ochrání lodě i námořníky</p>

Autonomní minolovkový systém ochrání lodě i námořníky


Reklama

Britské královské námořnictvo je nově více autonomní. Námořníci nedávno dostali první robotický minolovkový systém, který je součástí kontraktu v hodnotě 13 milionů liber (asi 377 milionů Kč) se společností Atlas Elektronik UK, sídlící v anglickém Dorsetu.

Jde o demonstrační prototyp, který by měl předvést své možnosti. Není to totiž jen lovec tradičních min, které by měl vyhledávat a zneškodňovat aniž by ohrozil životy lidských námořníků, měl by si poradit i se sofistikovanými digitálními minami. Systém nazvaný „Mine Countermeasures and Hydrographic Capability Combined Influence Minesweeping“ tvoří 11 metrová autonomní loď, která za sebou vleče 3 další čluny vybavené senzory.

TIP: Americké námořnictvo testuje autonomní bojové čluny

Udržení volných mořských cest a klíčových oblastí oceánu je jedním z hlavních úkolů každého významného námořnictva. Podle dosavadních zkušeností jde o nekonečnou práci, protože protivníci kladou miny v téměř každém vojenském konfliktu. Práce je to pochopitelně velice nebezpečná a nezřídka si vyžádá lidské oběti. Autonomní minolovky by to teď měly zvládnout rychleji a bezpečněji.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UK Ministry of Defence

  • Zdroj fotografií: UK Crown

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907