Který typ hvězd je v naší Galaxii nejpočetnější?

12.09.2020 - Michal Švanda

<p>Červení trpaslíci jsou nejpočetnějším typem hvězd ve vesmíru – okolo 75 % všech hvězd v Galaxii jsou právě červení trpaslíci.</p>

Červení trpaslíci jsou nejpočetnějším typem hvězd ve vesmíru – okolo 75 % všech hvězd v Galaxii jsou právě červení trpaslíci.


Reklama

Abychom mohli astronomický objekt označit jako hvězdu, musí splňovat dvě podmínky: Zaprvé musí jít o těleso v hydrostatické rovnováze, tedy kulaté, a za druhé si musí po značnou část života vyrábět energii ve svém nitru termojadernou fúzí. Uvedené zařazení stále ponechává velkou volnost ve vlastnostech takových objektů. K základním parametrům, které je určují, patří především hmotnost, dál například chemické složení, rychlost rotace nebo (ne)přítomnost gravitačně vázaného souputníka

TIP: Vesmírný omyl? Astronomové objevili bílého trpaslíka, který nemá existovat

Velmi hmotné, tzv. obří hvězdy bývají skutečně fyzicky veliké a přesahují desetinásobek rozměru Slunce. Naproti tomu málo hmotné stálice označujeme jako trpaslíky, s dolní hranicí hmotnosti kolem setiny naší centrální hvězdy.

Při vzniku stálic z prachoplynné zárodečné mlhoviny obecně platí, že těch málo hmotných se rodí víc, zatímco obřích méně. Ve spojení s typickou délkou existence (obři žijí pár milionů let, trpaslíci desítky miliard) z toho plyne, že nejčastěji se v naší Galaxii vyskytují málo zářiví červení trpaslíci. Obřích stálic je skutečně minimum: Odhaduje se, že z náhodně vybrané stovky hvězd Mléčné dráhy jich bude jen pět hmotnějších než Slunce. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.

Věda
Reklama

Odhalená vnitřní struktura Marsu

Vesmír

Drozd stěhovavý (Turdus migratorius) má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.

Příroda

Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907