Lachtani otrávení toxickými řasami napadají návštěvníky kalifornských pláží

Přemnožené řasy u pobřeží Kalifornie produkují neurotoxiny, které ohrožují místní lachtany a delfíny. Zvířata jsou v důsledku otravy nezvykle agresivní a útočí i na lidi.

11.07.2023 - Stanislav Mihulka



Lachtani kalifornští (Zalophus californianus), obývající západní pobřeží Kanady, USA a Mexika, jsou velmi inteligentní zvířata. V posledních letech se jim daří − momentálně jde o nejpočetnější ploutvonožce a jejich počet utěšeně narůstá. Za běžných okolností jde o neagresivní zvířata, alespoň pokud jde o soužití s lidmi. V poslední době se ale lachtani z kalifornských pláží chovají velmi nezvykle - podivně kývají hlavou, u tlamy se jim tvoří pěna a jsou nezvykle agresivní.

Jed mořských řas

Podle veterinářky Alissy Demingové z Pacifického centra pro mořské živočichy (PMMC), zaměřeného na pomoc ploutvonožcům a kytovcům, jde o důsledek tzv. „červeného přílivu“, který se u kalifornského pobřeží v minulých dnech objevil.

„Rudý příliv“ je způsobený květem mořských řas a tvoří jej především obrněnky (Dinophyta) a rozsivky (Diatomeae). Přemnožené řasy mohou být pro savce velmi nebezpečné − produkují totiž značné množství silného neurotoxinu kyseliny doomové a dalších podobných látek.

Zmíněné neurotoxiny se následně hromadí v mlžích a rybách, jimiž se pak při požití mohou otrávit savci, včetně zmíněných lachtanů. Kyselina doomová u nich vyvolává křeče, ve větším množství poškozuje mozek a může způsobit i smrt. Podle kalifornských úřadů nesou známky otravy tisíce lachtanů. Místní veterinární služba zaznamenává v souvislosti s nemocnými lachtany až 300 hlášení denně a zhruba 150 ploutvonožců již otravě podlehlo. Hlášené jsou i případy desítek mrtvých delfínů.

Ačkoliv jsou lachtani obvykle k lidem přátelští, v poslední době bylo zaznamenáno nejméně pět případů, kdy otrávený lachtan na pláži napadl a pokousal člověka. Některé pláže již byly kvůli tomu uzavřeny pro veřejnost. Podle veterinářů je zvýšená agresivita lachtanů projevem otravy a lidé by si proto měli od zvířat udržovat dostatečný odstup. 

TIP: Zrudnou světové oceány? Země se ohřívá a přibývá nebezpečných toxických řas

Přesné příčiny vzniku „červeného přílivu“ nejsou úplně jasné, podle odborníků nicméně s největší pravděpodobností souvisejí se znečištěním oceánu a stoupající teplotou. Lze tedy bohužel předpokládat, že se podobné výjevy budou objevovat stále častěji.


Další články v sekci