Landery s technologií FAST si na Měsíci vybudují vlastní startovací plošinu

27.09.2021 - Stanislav Mihulka

Přistání v měsíčním regolitu je nesmírně nebezpečné pro astronauty i jejich techniku. Unikátní technologie FAST by mohla toto nebezpečí minimalizovat

<p>Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.</p>

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.


Reklama

Většinu povrchu Měsíce pokrývá regolit, tedy prach a větší kousky hornin, vytvořené miliardami let dopadů malých i velkých meteoritů. Kvůli nepřítomnosti vody a větru je regolit proklatě ostrý a nebezpečný, jak pro techniku, tak i pro astronauty. Landery stojící v regolitu jsou permanentně v ohrožení, a když odlétají zpět do vesmíru, jejich motory odpalují do okolí částice rychlostí až tří kilometrů za sekundu.

Řešením by bylo vybudovat startovací plochy. Jenomže budovat cokoliv na Měsíci tradičními „pozemskými“ postupy, je nesmírně náročné a nákladné. Společnost Masten Space Systems vyvíjí unikátní technologii, díky níž si vlastně lander sám postaví malý lunární kosmodrom, už během přistání na Měsíci.

Kosmodrom na počkání

Zní to možná zvláštně, ale je to poměrně jednoduché. Technologie FAST (in-Flight Alumina Spray Technique) zahrnuje vstříknutí keramických částic s hliníkem do plamene raketového motoru ve vhodnou chvíli během přistání. Tyto částice se spojí s lunárním regolitem a vytvoří dostatečně velkou a pevnou plošinu, která poslouží jak při přistání, tak i při startu. Pokud bude FAST použit v programu Artemis, během 10 sekund spotřebuje 184 kg hliníkových částic a vytvoří plochu ve tvaru kruhu o průměru přes 6 metrů. Lander se pak bude muset ještě 2,5 sekundy vznášet, aby se plošina dostatečně zpevnila.

TIP: „Raketový“ těžební systém Rocket M obstará vodu na Měsíci

Na vývoji FAST spolupracují odborníci Honeybee Robotics, Texas A&M University a University of Central Florida, v rámci kontraktu uděleného v programu Phase 1 NASA Innovative Advanced Concepts. Technologie už má za sebou úspěšné testy se simulovaným přistáním na Měsíci, v němž se uplatnily skutečné raketové motory a pozemská náhražka lunárního regolitu. Dalším krokem bude testování přímo na povrchu Luny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907