Reklama


Látky z kokosového oleje odpuzují hmyz lépe, než dnešní repelenty

05.11.2018 - Stanislav Mihulka

Otravný hmyz má respekt z kokosu a vědci to hodlají náležitě využít...

<p>Repelenty jsou naší zbraní proti nenasytnému hmyzu</p>

Repelenty jsou naší zbraní proti nenasytnému hmyzu


Reklama

Přírodní mastné kyseliny, které jsou součástí kokosového oleje, výtečně odpuzují klíšťata, muchničky, komáry i ostatní krev sající členovce. Podle nového výzkumu financovaného americkým ministerstvem zemědělství jsou tyto přírodní látky jako repelent dokonce lepší, než běžně používaná, ale problematická chemikálie DEET.

Kolem látky DEET, čili diethyltoluamidu, se v poslední době objevuje řada pochybností o její bezpečnosti pro lidské zdraví. Pochází z roku 1944 a původně ji využívala americká armáda při bojích v džungli. Při dlouhodobém vdechování výparů DEET se někdy projevuje únava, zmatenost nebo třeba návaly paniky. Velice vzácně může způsobit křeče, které mohou být v tom nejhorším případě smrtelné.

TIP: Repelent z tabáku by se mohl stát netoxickým postřikem proti hmyzu

Proto vědci hledají náhradu za DEET, nejlépe látku přírodního původu, která by svým účinkem DEET ještě překonala. Velmi slibné jsou mastné kyseliny z kokosového oleje. V testech si látky z kokosového oleje vedou tak dobře, že krevsající mouchy bodalky a štěnice účinně odpuzují ještě dva týdny po aplikaci na oblečení. Oproti tomu produkty s 10-procentním obsahem DEET v podobných případech ztrácejí účinnost během pár dní. 

 

  • Zdroj textu:

    Agricultural Research Service, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: VanTucky / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907