Lávové tunely na Marsu jsou zřejmě výrazně větší než podobné tunely na Zemi

23.10.2020 - Stanislav Mihulka

Lávový tunel na svahu marťanské sopky Arsia Mons je třikrát větší než podobné tunely na Zemi

<p>Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE</p>

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE


Reklama

Soptící vulkány po sobě zanechávají celou řadu stop. Některé jsou nápadné na první pohled a z dálky, jako třeba sopečné kužely nebo lávová pole. Jiné, jako lávové tunely, které vytvarovala tekoucí láva, se skrývají pod zemí. Lávové tunely známe ze Země a objevili jsme je i na Měsíci a na Marsu. Zároveň není vyloučeno, že mohou být i na dalších světech Sluneční soustavy.

Kamera HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment) na palubě amerického orbiteru Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nedávno vyfotila objekt, který je podle všeho prolomeným stropem lávového tunelu. S elkou pravděpodobností jde o lávový tunel, jehož rozměry dalece překračují velikost pozemských lávových tunelů.

Lávové tunely na Marsu

Zachycený lávový tunel se nachází na svahy dávné sopky Arsia Mons a jeho průměr by měl být minimálně 50 metrů. Na Zemi mají přitom největší známé lávové tunely průměry kolem 14-15 metrů a obvykle jsou ještě mnohem užší. Možná existence obrovských lávových tunelů láká vědce, kteří pátrají po stopách života na rudé planetě.

TIP: Kde postavit základnu na Marsu? Vědci vytipovali vhodné lávové tunely

Pokud se v minulosti na Marsu rozšířil život, mohl se s postupným zhoršováním podmínek na Marsu stáhnout právě do lávových tunelů. Případným živým organismům by taková místa poskytla ochranu a útočiště.

O lávové tunely se ale intenzivně zajímají i konstruktéři vesmírných základen. Představují totiž zajímavé prostory, kam by bylo možné umístit budoucí základny, ať už na Marsu nebo Měsíci a dalších tělesech. Před jejich využitím ale bude nutné lávové tunely pořádně prozkoumat. To nebude bez rizika, takže lze očekávat, že jako první půjdou do akce robotičtí průzkumníci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Universe Today

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/University of Arizona, MOLA Science TeamDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907