Leguánci požírají invazní mravence a očkují se tak proti jejich jedu

22.10.2022 - Stanislav Mihulka

Invazní druh ohnivých mravenců představuje pro americké ještěrky smrtelné nebezpečí. Leguánci stepní ale přišli na způsob, jak se proti mravenčím jedu očkovat.

<p>Leguánek stepní s mravenčí pochoutkou.<em> (foto: Langkilde Lab/Penn State, CC BY-NC-ND 3.0)</em></p>

Leguánek stepní s mravenčí pochoutkou. (foto: Langkilde Lab/Penn State, CC BY-NC-ND 3.0)


Reklama

Leguánek stepní (Sceloporus undulatus) je běžnou ještěrkou na jihu a na východě Spojených států. V dnešní době jeho život komplikují invazní „ohniví mravenci“ Solenopsis invicta. Pocházejí z Jižní Ameriky a často se šíří právě v oblastech, kde žijí i leguánci.

Tito mravenci jsou nechvalně známí schopností (opakovaně) uštědřit velmi bolestivá bodnutí žihadlem. Pro člověka jde až na vyjímky jen o nepříjemnou a bolestivou zkušenost (u lidí trpících alergií nebo vystavených velkému počtu bodnutí může být takový útok i život ohrožujícím). Pro leguánky končí útok ohnivých mravenců nezřídka smrtí.

Bolestivý experiment

Leguánci ale mají určité možnosti, jak tuto nepříjemnou situaci řešit. Bioložka Catherine Tylanová z Pensylvánské státní univerzity vedla výzkumný tým, který prostudoval reakci leguánků na ohnivé mravence. Po dobu tří týdnů jednu skupinu leguánků nechali bodat ohnivými mravenci, zatímco druhá skupina dostávala ohnivé mravence k jídlu. Studii publikoval časopis Biological Invasions.

Mravenec Solenopsis invicta. (foto: Wikimedia Commons, AntWeb.org, CC BY-SA 3.0)

Badatelé v průběhu experimentu a po jeho ukončení sledovali a porovnávali parametry imunitního systému obou skupin leguánků. Ukázalo se, že leguánci, kteří požírali ohnivé mravence, měli oproti skupině poštípaných leguánků zvýšené hodnoty tří významných parametrů imunity.

Ve všech třech případech jde přitom o složky imunitního systému, které těsně souvisejí s bojem proti nebezpečnému jedu ohnivých mravenců. Jak upřesňuje Tylanová: „Tyto změny imunitního systému pomáhají zneškodnit jed ohnivých mravenců a zabraňují tomu, aby napáchal velké škody.“

TIP: Vědci přišli na způsob, jak zatočit s invazními „šílenými“ mravenci

Zdá se, že když jsou leguánci vystaveni jedu ohnivých mravenců při jejich konzumaci, dochází ke zvýšené a zesílené odpovědi imunitního systému. V tomto případě jsou ohniví mravenci vlastně něco jako vakcína pro leguánky. Když leguánci požírají tyto mravence, očkují se proti jejich bodnutím.“ Imunitní systém leguánků, kteří již dlouho žijí s ohnivými mravenci, se tak do jisté míry liší od imunity leguánků z jiných oblastí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907