Lepší botox: Uměle vylepšený toxin je účinnější a bezpečnější

Botulotoxin s upravenou strukturou více pomáhá a méně škodí, jak v medicíně, tak v kosmetice

18.03.2020 - Stanislav MihulkaBotulotoxin, čili botox nebo též klobásový jed, je vlastně směs toxických proteinů, které vytvářejí bakterie Clostridium botulinum. Jde zřejmě o jeden z nejúčinnějších jedů přírodního původu vůbec. Dokáže vyvolat onemocnění zvané botulismus, které může skončit i smrtí. Zároveň je ale užitečný v medicíně i v lékařství.

Používá se především na vyhlazování vrásek v obličeji. Lékaři mohou botulotoxin využít celou řadou různých způsobů, zejména v neurologii a dermatovenerologii. Problém je v tom, že po vpíchnutí botulotoxinu může dojít k jeho pronikání do okolních tkáních, což pak vyvolává nežádoucí vedlejší reakce.

TIP: Vejce od geneticky modifikovaných slepic nám v budoucnu zajistí levnější léky

Američtí vědci a lékaři nedávno vylepšili jeden z typů botulotoxinu, BoNT/A, který se komerčně využívá k léčbě svalových obtíží, a také k vyhlazování vrásek. Na několika místech ho zmutovali, přičemž vycházeli z dosavadních zkušeností s botulotoxiny. Nově upravený botulotoxin je nejen účinnější, ale také má výrazně nižší vedlejší účinky. Pacienti i zákazníci to rozhodně uvítají.


Další články v sekci