Lepší botox: Uměle vylepšený toxin je účinnější a bezpečnější

18.03.2020 - Stanislav Mihulka

Botulotoxin s upravenou strukturou více pomáhá a méně škodí, jak v medicíně, tak v kosmetice

<p>Botox má svá rizika</p>

Botox má svá rizika


Reklama

Botulotoxin, čili botox nebo též klobásový jed, je vlastně směs toxických proteinů, které vytvářejí bakterie Clostridium botulinum. Jde zřejmě o jeden z nejúčinnějších jedů přírodního původu vůbec. Dokáže vyvolat onemocnění zvané botulismus, které může skončit i smrtí. Zároveň je ale užitečný v medicíně i v lékařství.

Používá se především na vyhlazování vrásek v obličeji. Lékaři mohou botulotoxin využít celou řadou různých způsobů, zejména v neurologii a dermatovenerologii. Problém je v tom, že po vpíchnutí botulotoxinu může dojít k jeho pronikání do okolních tkáních, což pak vyvolává nežádoucí vedlejší reakce.

TIP: Vejce od geneticky modifikovaných slepic nám v budoucnu zajistí levnější léky

Američtí vědci a lékaři nedávno vylepšili jeden z typů botulotoxinu, BoNT/A, který se komerčně využívá k léčbě svalových obtíží, a také k vyhlazování vrásek. Na několika místech ho zmutovali, přičemž vycházeli z dosavadních zkušeností s botulotoxiny. Nově upravený botulotoxin je nejen účinnější, ale také má výrazně nižší vedlejší účinky. Pacienti i zákazníci to rozhodně uvítají.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907