Letoun Rolls-Royce „Spirit of Innovation“ se stal nejrychlejším elektřinou poháněným strojem

28.11.2021 - Stanislav Mihulka

Elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ překonal několik rychlostních rekordů.

<p>Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.</p>

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.


Reklama

Společnost Rolls-Royce ve spolupráci s investiční partnerem – americkou společností ACCEL vytvořili nejrychlejší elektrický stroj současnosti. V polovině listopadu jejich elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu. Pokud bude tento záznam oficiálně potvrzen, půjde o nejrychlejší stroj s elektrickým pohonem.

Nešlo ale o jediný zápis tohoto letounu do historie – „Spirit of Innovation“ rovněž dosáhl rychlosti 555,9 kilometrů za hodinu na tříkolometrovém úseku, čímž překonal dosavadní rekord o 213,04 kilometrů za hodinu. Na pětkrát delším úseku dokázal vyvinout rychlost 532,1 kilometrů za hodinu, což je rovněž nový rekord. Aby toho nebylo málo, elektrický letoun se během pouhých 202 sekund dokázal vyšplhat do výšky tří kilometrů, čímž překonal stávající rekord o minutu.

Výsledky těchto testů byly předány Mezinárodní letecké federaci (FAI), která dohlíží a certifikuje letecké a kosmické rekordy. Podle šéfa Rolls-Royce Warrena Easta jde o fantastický úspěch, který by mohl vyústit v řadu zajímavých aplikací, především pokud jde o pokročilé technologie baterií a elektrického pohonu.

TIP: Pětimístné elektrické aerotaxi startupu Lilium má za sebou první let

Dosavadním držitelem titulu nejrychlejšího elektrického stroje možná poněkud překvapivě nebyl letoun, nýbrž elektromobil Venturi VBB‑3 Streamliner, který před pěti lety dosáhl rychlosti 550 kilometrů za hodinu. Předchozí rychlostní rekord v segmentu elektrických letounů držel stroj Extra 330 LE s elektropohonem Siemens, který v roce 2017 dosáhl rychlosti 342,86 km/h. Pokud FAI čerstvé výkony „Spirit of Innovation“ potvrdí, oba tyto rekordy padnou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907