Letoun Rolls-Royce „Spirit of Innovation“ se stal nejrychlejším elektřinou poháněným strojem

28.11.2021 - Stanislav Mihulka

Elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ překonal několik rychlostních rekordů.

<p>Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.</p>

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.


Reklama

Společnost Rolls-Royce ve spolupráci s investiční partnerem – americkou společností ACCEL vytvořili nejrychlejší elektrický stroj současnosti. V polovině listopadu jejich elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu. Pokud bude tento záznam oficiálně potvrzen, půjde o nejrychlejší stroj s elektrickým pohonem.

Nešlo ale o jediný zápis tohoto letounu do historie – „Spirit of Innovation“ rovněž dosáhl rychlosti 555,9 kilometrů za hodinu na tříkolometrovém úseku, čímž překonal dosavadní rekord o 213,04 kilometrů za hodinu. Na pětkrát delším úseku dokázal vyvinout rychlost 532,1 kilometrů za hodinu, což je rovněž nový rekord. Aby toho nebylo málo, elektrický letoun se během pouhých 202 sekund dokázal vyšplhat do výšky tří kilometrů, čímž překonal stávající rekord o minutu.

Výsledky těchto testů byly předány Mezinárodní letecké federaci (FAI), která dohlíží a certifikuje letecké a kosmické rekordy. Podle šéfa Rolls-Royce Warrena Easta jde o fantastický úspěch, který by mohl vyústit v řadu zajímavých aplikací, především pokud jde o pokročilé technologie baterií a elektrického pohonu.

TIP: Pětimístné elektrické aerotaxi startupu Lilium má za sebou první let

Dosavadním držitelem titulu nejrychlejšího elektrického stroje možná poněkud překvapivě nebyl letoun, nýbrž elektromobil Venturi VBB‑3 Streamliner, který před pěti lety dosáhl rychlosti 550 kilometrů za hodinu. Předchozí rychlostní rekord v segmentu elektrických letounů držel stroj Extra 330 LE s elektropohonem Siemens, který v roce 2017 dosáhl rychlosti 342,86 km/h. Pokud FAI čerstvé výkony „Spirit of Innovation“ potvrdí, oba tyto rekordy padnou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907